On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Piperyna dla sportowców.

Piperyna przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku oraz przeciwdziała procesom zapalnym. 

Czym jest piperyna

Jest alkaloidem zawartym w owocach czarnego pieprzu. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Stosowana jest od wielu lat w suplementach diety wspomagających odchudzanie, ponieważ przyspiesza metabolizm. To dzięki tej właściwości może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Coraz częściej jednak używa się jej w preparatach o innym przeznaczeniu – np. w suplementach dla sportowców.

Mięśnie w czasie wysiłku

Wysiłek fizyczny powoduje, że w mięśniach spalane są tłuszcze i cukry. Ten proces dostarcza mięśniom energii niezbędnej do wykonania skurczu. Przyspieszenie metabolizmu ma skutki uboczne w postaci wytwarzania wolnych rodników, czyli bardzo reaktywnych cząsteczek, które mogą uszkadzać komórki i zawarty w nich materiał genetyczny. Niektóre z tych zmian wywołanych przez wolne rodniki mogą być początkiem procesów nowotworowych.

Drobne uszkodzenia komórek mięśniowych podwyższają stężenie czynników zapalnych w tkance mięśniowej, co może skutkować powstaniem procesu zapalnego. Prowadzi to do zmniejszonej wydolności mięśnia, jego bolesności, a w konsekwencji do bardziej rozległych uszkodzeń.

Ochrona mięśni

Piperyna jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że reaguje z wolnymi rodnikami, unieszkodliwiając je. Zmniejsza tym samym ilość uszkodzeń wywołanych przez nie, przyspiesza więc regenerację mięśni po wysiłku oraz przeciwdziała procesom zapalnym.

Przyjmowanie piperyny pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia mięśni po treningu, bólów mięśni, skurczy, a długofalowo – także uszkodzeń mięśni.

Dla serca

W czasie wysiłku fizycznego obciążone jest również serce. Bije ono szybciej niż zwykle, dlatego jak w każdym mięśniu, musi i w nim przyspieszyć metabolizm. Serce jest tak samo jak inne mięśnie wrażliwe na działanie wolnych rodników. Piperyna pomaga regenerować także mięsień sercowy po wysiłku fizycznym.


Bibliografia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5358025/
http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-JFJN200902005.htm
https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12986-017-0194-2?site=nutritionandmetabolism.biomedcentral.com
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mnfr.201100117/full


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password