On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Przeciwwymiotne działanie imbiru

Czy zwykły imbir może powstrzymać wymioty?

IMBIR - SKUTECZNE ROZWIĄZANIE PRZECIWWYMIOTNE

Kinetoza, potocznie zwana chorobą lokomocyjną lub chorobą ruchu jest schorzeniem dotykającym najczęściej małe dzieci. Dolegliwość ta polega na braku zgodności między postrzeganiem ruchu przez wzrok, a sygnałami odbieranymi przez błędnik, czyli zmysł równowagi. Objawia się ona nudnościami w trakcie podróży różnymi środkami transportu, a najczęściej również wymiotami. W aptece znajdziemy różne preparaty mające zatuszować tę nieprzyjemną dolegliwość. Większość z nich oparta jest na bazie wyciągu z kłącza imbiru. Zwykle takim suplementom towarzyszy uczucie ospałości i zmęczenia co często nie jest zbyt pożądanym efektem. Z powodzeniem jednak można je zastąpić imbirem świeżym, sproszkowanym, lub naturalnym preparatem wysokiej jakości.

CZY IMBIR POMAGA TYLKO W CHOROBIE LOKOMOCYJNEJ?

Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań potwierdzających przeciwwymiotne działanie imbiru w różnych przypadkach.

Nudności związane są nie tylko z chorobą lokomocyjną. Towarzyszą również kobietom w ciąży, osobom po przebytych chemioterapiach nowotworowych lub po zabiegach operacyjnych. Działanie imbiru polega na potęgowaniu czynności skurczowych żołądka i jelit, a także hamowaniu syntezy prostaglandyn. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań potwierdzających przeciwwymiotne działanie imbiru w różnych przypadkach.

Nudności pooperacyjne - badanie zostało przeprowadzone na 80 kobietach po zabiegu laparoskopii. Części z nich podano sproszkowany imbir przed zabiegiem, reszcie natomiast środek placebo. Wyniki wykazały iż po zabiegu zaobserwowano spadek nudności u kobiet, którym podano imbir w stosunku do placebo.

Choroba lokomocyjna – grupę ochotników z chorobą lokomocyjną poddano 15 minutowemu prowokowaniu wymiotów w obrotowym urządzeniu. Osobom tym podano przed doświadczeniem sproszkowany imbir. Spowodowało to spadek odpowiedzi wymiotnej oraz zaobserwowano hamowanie syntezy prostaglandyn.

Kobiety ciężarne – 30 kobietom przed 20 tygodniem ciąży podawano sproszkowany imbir 4 razy na dobę przez 4 dni. Zaobserwowano spadek epizodów wymiotnych. W tym badaniu u jednej z kobiet w 12 tygodniu ciąży nastąpiło poronienie, nie można jednak powiązać przyczyny poronienia ze spożywaniem imbiru w celach zahamowania nudności.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password