On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Przekwitanie u mężczyzn - andropauza

Andropauza jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu u mężczyzn, w dużej mierze jej wystąpienie zależny od predyspozycji genetycznej.

Andropauza

Z wiekiem zmniejsza się u mężczyzn produkcja hormonów płciowych, czyli androgenów, co jest wynikiem naturalnego procesu starzenia. Od ok. 25 roku życia stężenie testosteronu obniża się średnio o 1% rocznie. Proces ten zachodzi stopniowo, a kiedy poziom androgenów we krwi spadnie poniżej pewnej krytycznej wartości, pojawiają się objawy andropauzy.

Czas wystąpienia andropauzy jest zmienny osobniczo i w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznej (często u synów występuje w tym samym okresie życia co u ojca). Najczęściej pojawia się po 50. roku życia. Może wystąpić wcześniej, jeżeli mężczyzna nie dba o siebie, nie przestrzega prawidłowej diety, nie uprawia sportu, jest otyły, choruje na nadciśnienie lub cukrzycę.

Obniżenie stężenia testosteronu powoduje specyficzne objawy i zmiany w organizmie. Zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, cukrzycy oraz chorób układu krążenia. Szybciej rozwija się miażdżyca i dysfunkcja naczyniowa, co może objawiać się obniżeniem ogólnej wydolności fizycznej organizmu, np. pojawia się zadyszka przy podejmowaniu wysiłku, wystąpieniem problemów z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, pojawieniem się „uderzeń gorąca” częściej kojarzonych z menopauzą. Dochodzi też do zmiany składu ciała i gromadzi się tkanka tłuszczowa w okolicy brzusznej, obniża się gęstość mineralna kości, co predysponuje do złamań. Bardzo istotne są również zmiany w sferze psychicznej: pojawiają się częste zmiany nastroju, nadmierna drażliwość, depresja lub stany pobudzenia i nerwowości.

Po wystąpieniu objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. W diagnostyce andropauzy stosuje się pomiary stężenia hormonów podwzgórzowych (folikulotropowego i lusitropowego) oraz testosteronu. Mogą być konieczne dodatkowe badania, które zaproponuje urolog lub endokrynolog.

Niestety, andropauza jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się i nie można jej wyleczyć. Dla poprawy tolerancji dokuczliwych objawów wybranym pacjentom proponuje się hormonalną terapię zastępczą. Jest to leczenie obarczone wieloma działaniami niepożądanymi, zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego i innych nowotworów. Najlepsze efekty daje zmiana stylu życia – dieta, dużo ruchu najlepiej na świeżym powietrzu, ograniczenie spożycia alkoholu i innych używek (pogłębiają problemy z potencją) oraz łagodne leki przeciwdepresyjne.


Bibliografia

Jarosz A., Dębski R., Andropauza – czyli męskie przekwitanie, poradnikzdrowie.pl,

onlnie: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/andropauza-czyli-meskie-przekwitanie_33540.html [dostęp: 24.07.2018]

Mędraś M., Leczenie hipogonadyzmu męskiego, Przegląd urologiczny 2007, nr 5 (45),

online: http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1310 [dostęp: 24.07.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password