On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Rola choliny w organizmie człowieka

Bierze udział w wielu procesach toczących się w organizmie człowieka.

Cholina to organiczny związek, któremu przypisuje się działanie analogiczne do witamin. Bierze udział w wielu procesach toczących się w organizmie człowieka, zapobiega demencji starczej, a ponadto jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodowego.

Funkcje w organizmie

Cholina bierze czynny udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczy, utrzymując zdrowe tempo metabolizmu. Przypisuje się jej istotną rolę we wspomaganiu procesu metylacji, ważnego elementu syntezy DNA. Naukowcy stwierdzili, iż cholina odciąża wątrobę, czyniąc ją mniej wrażliwą na uszkodzenia spowodowane działaniem toksyn.

Jest składnikiem związków chemicznych istotnych dla funkcjonowania organizmu, jest też prekursorem acetylocholiny – ważnego przekaźnika nerwowego, ważnego dla procesów: nauki, zapamiętywania i koncentracji. Co więcej, prawidłowe stężenia acetylocholiny spowalniają procesy starzenia i zapewniają odpowiednie przekaźnictwo nerwowe do mięśni.

Nie należy zapomnieć, że cholina warunkuje poprawny przebieg ciąży. Zauważono, że pozytywnie wpływa na jakość przepływu krwi w łożysku, co zapewnia zaopatrzenie płodu w tlen i substancje odżywcze. Lekarze doszli do wniosku, że wystarczająco duże stężenie choliny w organizmie matki zmniejsza ryzyko wad wrodzonych i ułatwia prawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego płodu.

Objawy niedoboru i nadmiaru choliny

Istotne jest utrzymanie fizjologicznej ilości choliny w organizmie, gdyż odstępstwa od prawidłowego stężenia mogą przynieść dotkliwe konsekwencje. Niedobór może być przyczyną dolegliwości takich, jak:
• przewlekłe zmęczenie,
• utrudniona nauka i koncentracja, zaburzenia pamięci,
• bóle mięśniowe,
• wahania nastroju,
• dolegliwości pokarmowe,
• bóle głowy.
Przekraczanie zalecanych wartości podaży może skutkować:
• zaburzeniami ciśnienia krwi,
• nudnościami,
• zawrotami głowy,
• biegunkami,
• nadmierną potliwością.

Pokarmy bogate w cholinę

Wiele naturalnych produktów obfituje w cholinę, ale najważniejszym jest jajo kurze, a dokładniej żółtko. Ponadto, wskazuje się na dużą zawartość w wątróbce wołowej, łososiu, drobiu, mleku kozim. Osoby na diecie bezmięsnej mogą zaspokoić dzienne zapotrzebowanie spożywaniem ciecierzycy, grochu, kalafiora lub brukselki.


Bibliografia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19906248
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2010061
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2441939/


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password