On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Sezonowe warzywa letnie

Ważne jest spożywanie tych warzyw, które w danym sezonie jest dostępne aby czerpać z ich substancji odżywczych jak najwięcej.

Czy warto zmieniać dietę razem z porami roku?

Potrzeby organizmu zależą od środowiska (mikroklimatu) i trybu życia. Takie czynniki, jak: temperatura powietrza, wilgotność, a także własna aktywność fizyczna, wpływają na samopoczucie i potrzeby żywieniowe. Z tych powodów należy dostosowywać dietę do pór roku. W zimie ważne jest dogrzanie organizmu, zapewnienie rozgrzewających pokarmów, a w lecie – jego nawodnienie i schłodzenie.

Korzystaj z tego, co dostępne

Ważne jest spożywanie tego, co jest w danym sezonie dostępne. Nasze organizmy dostosowane są do korzystania z tego co osiągalne w różnych porach roku, sezonowość wyżywienia zaczęli nasi przodkowie, jedli to, co właśnie było. Gdy nieznane było konserwowanie żywności, jedli dużo wtedy, gdy była dostępna. Konserwacja żywności nie jest jednak idealna, dlatego warto korzystać ze świeżych warzyw i owoców.

Co się dzieje z warzywami w czasie przetwarzania?

Warzywa mogą być konserwowane na różne sposoby, jednak większość z nich wymaga dodawania przeciwutleniających związków chemicznych. Możliwe jest mrożenie, w tym procesie jednak też traci się część substancji odżywczych, szczególnie antocyjanin, karotenoidów i witamin – a mają one charakter antyoksydacyjny, a to właśnie dla nich jemy warzywa.

Letnie warzywa sezonowe

• cukinia – idealna dla osób odchudzających się, ponieważ zawiera niewiele kalorii, a do tego jest lekkostrawna;
• ogórki – składają się przede wszystkim z wody, dzięki czemu dobrze nawadniają organizm, są niskokaloryczne;
• pomidory – bogate źródło likopenu, antyoksydantu zapobiegającego rozwojowi nowotworów, przede wszystkim raka prostaty;
• papryka – jest bogatym źródłem witaminy C, zawiera także duże ilości β-karotenu;
• szpinak – jedno z najlepszych źródeł kwasu foliowego, zawiera także β-karoten; charakteryzuje się również dużą zawartością β-karotenu i luteiny – wspomagają narząd wzroku;
• fasolka szparagowa – zawiera żelazo, potas i fosfor;
• marchew – letnie marchewki zawierają największe ilości β-karotenu, pomagającego chronić skórę przed promieniowaniem UV;
• warzywa kapustne – kapusta, brokuły, brukselka czy kalafior, zawierające dużo glikozydów, w tym takie, które mogą zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów.

Świeże zawsze najlepsze

Świeże warzywa warto dodawać do jadłospisu przede wszystkim ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego oraz substancji o charakterze antyoksydacyjnym. Mają one właściwość neutralizacji wolnych rodników, a przez to spowalniają procesy starzenia się, obniżają ryzyko nowotworów i zmniejszają ilość procesów zapalnych w organizmie.


Bibliografia

Adamczyk G., Wybrane aspekty zachowań konsumpcyjnych i wzorców spożycia żywności w polskich gospodarstwach domowych w latach dziewięćdziesiątych, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu 2002, z 348, nr 1, s. 31–41, online.
Cox B. i in., Seasonal consumption of salad vegetables and fresh fruit in relations to the development of cardiovascular disease and cancer, Public Health and Nutrition 1999, vol. 3, p. 1, s. 19–29, online.
Górnicka M. i in., Warzywa i owoce w przedszkolnych jadłospisach, Problemy Higieny i Epidemiologii 2016, t. 91, nr 1, s. 76-80, online.
Leong S. i in., Effects of processing on anthocyanins, carotenoids and vitamin C in summer fruits and vegetables, Food Chemistry 2012, vol. 133, p. 4, s. 1577–1587, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password