list W: Aktualności

Słoneczny smak soczystych malin

Oprócz niezwykłych walorów smakowych posiadają związki, które są pomocne w leczeniu między innymi przeziębień oraz korzystnie wpływają na skórę.

Maliny

Maliny należą do najpopularniejszych owoców jagodowych i to od czasów starożytnych, kiedy uznawano je nie tylko za smakołyk, ale również za wyjątkowy lek. W medycynie naturalnej stosowano owoc i liście głównie jako środek na przeziębienie. Zarówno owoce, jak i inne surowce pozyskane z krzewu maliny można jednak stosować do leczenia wielu powszechnych dolegliwości.

Właściwości prozdrowotne

Malina należy do rodziny różowatych (Rosaceae), rośnie w klimacie umiarkowanym. W Polsce w stanie dzikim występuje na terenie całego kraju: w lasach, na polanach, w obszarach nizinnych i górskich. Jest również popularną rośliną uprawną. Kwitnie od czerwca do sierpnia, owoce mają silny aromat i winnosłodki smak. Oprócz świeżych i suszonych owoców w lecznictwie używa się również suszonych liści i pędów oraz oleju z nasion.

Prozdrowotne właściwości maliny wynikają przede wszystkim z zawartości związków o właściwościach przeciwutleniających. Owoce są bogatym źródłem: antocyjanów i elogotanin, związków o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym, przeciwnowotworowym i przeciwdrobnoustrojowym; witamin, m.in.: C, E, A, B1, B2, B6, PP; składników mineralnych: wapnia, potasu, cynku, żelaza, magnezu, manganu, miedzi, cynku. Owoce zawierają także substancje regulujące pracę przewodu pokarmowego: pektyny, śluzy, błonnik. Zawarte w nich olejki eteryczne mają właściwości rozgrzewające i antyseptyczne. Łagodzeniu objawów infekcji sprzyjają salicylany ­­– działające przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. ­­Spośród związków aromatycznych najważniejszy jest keton malinowy, który przyspiesza metabolizm i redukuje akumulację tkanki tłuszczowej.

Owoce

Owoce są tradycyjnym surowcem stosowanym do profilaktyki i leczenia przeziębień. Napar z suszonych owoców i syrop ze świeżych owoców są doskonałymi środkami napotnymi i przeciwgorączkowymi, łagodzącymi infekcje bakteryjne i wirusowe. Można stosować je na wzmocnienie odporności, łagodzenie dolegliwości w chorobach reumatycznych lub nerek. Mogą wspomóc kurację odchudzającą. Nadają się do użytku zewnętrznego – jako składniki maseczek złagodzą podrażnienia skóry, zmiękczą i odżywią naskórek.

Liście

W medycynie naturalnej szerokie zastosowanie znajdują również liście maliny zasobne w garbniki, flawonoidy i fenolokwasy; można je zbierać wiosną i latem. Suszone liście mogą posłużyć do przygotowania naparów łagodzących biegunki, stany zapalne gardła i jamy ustnej, a ze względu na działanie moczopędne sprawdzą się w niektórych chorobach nerek. Stosowane zewnętrznie wspomogą leczenie chorób skóry.

Olej z nasion

Jest niezwykle przydatny do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i suchej. W jego skład wchodzą m.in.: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, karotenoidy i witaminy (m.in. A, E). Olej z nasion poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, redukuje przebarwienia i zaczerwienia, reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia barierę ochronną naskórka. Ma również zdolność do absorbowania promieni UV, dzięki czemu wspomaga ochronę przeciwsłoneczną.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Karabela M., Malina, Panacea 2007, nr 3 (20), s. 30–31.

Doroszko M., Janda K., Jakubczyk K., Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych 2018, nr 2(67), s. 415–423.

Baranowska A., Radwańska K., Zarzecka K. i in., Właściwości prozdrowotne owoców maliny właściwej (Rubus idaeus L.), Problemy Higieny i Epidemiologii 2015, nr 96 (2), s. 406–409.

Kamińska, Olej z pestek (nasion) malin – naturalna pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry, Poradnikzdrowie.pl, 03.04.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/olej-z-pestek-nasion-malin-naturalna-pielegnacja-wrazliwej-i-suchej-aa-T91R-Qzea-MHwM.html [dostęp: 26.04.2019].

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password