On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Stokrotki - pielęgnacyjna moc kwiatów

Swoimi biało różowymi kwiatami zdobią trawniki, a wyciągi z nich stanowią doskonałe wsparcie dla szczególnie wrażliwej skóry.

Roślina powszechnie występująca, a jednak niezwykła

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) jest byliną należącą do rodziny astrowatych, rosnącą w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce jest gatunkiem często spotykanym, rośnie głównie na łąkach, pastwiskach i terenach przydrożnych. Kwiaty stokrotki są cennym surowcem kosmetycznym i leczniczym.

Ozdobna i jadalna                          

Stokrotka osiąga wysokość od 5 do 15 cm. Ma delikatnie owłosioną łodygę, karbowane liście i jeden koszyczek kwiatowy. Zewnętrzne kwiaty są języczkowate, białe lub różowe, a wewnętrzne – rurkowate i żółte.

Stokrotki kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Powszechnie uprawiane są jako rośliny ozdobne, ale nie każdy wie, że należą również do kwiatów jadalnych, które mogą stanowić efektowny i zdrowy dodatek do zup, sałatek czy napojów. Napary i odwary ze stokrotek nadają się zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Dobroczynne substancje

Wśród związków czynnych stokrotki można znaleźć saponiny triterpenowe, kwasy fenolowe (m.in. kwas salicylowy, p-hydroksybenzoesowy, wanilinowy, kawowy, synapowy), olejek eteryczny (bogaty w poliacetyleny, ß-mircen i octan geranylu), garbniki, flawony, antocyjany, związki mineralne, substancje śluzowe oraz polisacharydy.

Remedium na problemy ze skórą

Pielęgnacyjne właściwości stokrotki związane są przede wszystkim z obecnością saponin, polifenoli i polisacharydów. Wyciąg z kwiatów jest szeroko stosowany w kosmetyce i dermatologii. Wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne, oczyszczające, przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe, regenerujące, ujędrniające, ściągające, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wspomaga również gojenie się ran i uszczelnia naczynia krwionośne.

Polifenole zawarte w stokrotce mają zdolność do hamowania aktywności tyrozynazy biorącej udział w syntezie melaniny. Dzięki temu preparaty uzyskane z kwiatów tej rośliny umożliwiają rozjaśnianie przebarwień skóry (np. plam starczych, piegów).

Napary i odwary ze stokrotki polecane są również do pielęgnacji skóry łojotokowej, trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej. Warto wykorzystać je do przygotowania okładów lub kąpieli leczniczych w przypadku stanów zapalnych i podrażnień skóry, egzemy, stłuczeń, urazów, obrzęków, siniaków, ran, owrzodzeń czy krwiaków. Ze względu na szczególne właściwości stokrotka jest częstym składnikiem maseczek, kremów i balsamów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i problemowej.

Do stosowania wewnętrznego

Stokrotkę można stosować również wewnętrznie. Przygotowane z niej przetwory wspomagają detoksykację skóry i całego organizmu, działają moczopędnie, żółciopędnie, mukolitycznie i wykrztuśnie, ochronnie na wątrobę, a także przeciwgorączkowo. Warto po nie sięgnąć w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego i oddechowego, kamicy nerkowej, dny moczanowej oraz zwykłych przeziębień.


Bibliografia

Nazaruk J., Mała roślina o dużych możliwościach, Panacea 2008, nr 1 (22), s. 12–13.

Kawecka A., Grzeszczuk M., Jadczak D., Bogini Wiosny, Panacea 2012, nr 2 (39), s. 22–23.

Zasada M., Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, Kosmetologia Estetyczna 2016, t. 5, nr 5, s. 460–470.

Siły natury kontra fibromialgia, czyli jak stokrotka, winogrona, ananas i oliwki wykorzystywane są by zmniejszyć napięcie mięśni, Medycyna Rodzinna 2006, nr 1, s. 19–20.

Olesińska K., Sugier D., Luchowska K., Znaczenie gospodarcze roślin leczniczych, w: Rośliny w medycynie, farmacji i przemyśle, Maciąg M., Szklarczyk M. (red.), Lublin 2016, s. 17–31.


 

 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password