On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Zdrowie jelit, a psychika

Zdrowe funkcjonowanie jelit i kondycja flory bakteryjnej przewodu pokarmowego mają olbrzymi wpływ na dobre samopoczucie człowieka oraz jego psychikę.

Układ pokarmowy jest bardzo ważną częścią organizmu. Zajmuje się trawieniem i wchłanianiem niezbędnych substancji odżywczych i witamin, produkcją hormonów oraz ochroną przed wtargnięciem patogennych drobnoustrojów. Stanowi również ogromne skupisko komórek nerwowych, działa w dużej mierze autonomicznie, „konsultując” z mózgiem tylko najważniejsze decyzje dotyczące przyjmowania i trawienia pokarmu.

Jelito jest również siedliskiem bilionów bakterii, które kolonizują przewód pokarmowy zaraz po urodzeniu i bytują w nim przez całe życie, wspomagając trawienie, produkując witaminę K, broniąc gospodarza przed inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych. W rzeczywistości komórki człowieka stanowią tylko 10% liczby wszystkich komórek organizmu, pozostałe 90% to bakterie kolonizujące cały przewód pokarmowy (głównie jelito grube), skórę i mieszki włosowe oraz układ moczowo-płciowy. Komórki bakteryjne są wielokrotnie mniejsze od komórek człowieka, dlatego szacuje się, że mimo olbrzymiej liczby drobnoustrojów łączna waga bakterii zamieszkujących organizm to jedyne 1,5 kg.

Nic zatem dziwnego, że zdrowie i funkcja jelit oraz skład i kondycja flory bakteryjnej przewodu pokarmowego mają olbrzymi wpływ na dobre samopoczucie człowieka i jego psychikę. I odwrotnie – stres może powodować wystąpienie dolegliwości jelitowych (nerwica żołądka, biegunki, zaparcia) oraz zaostrzenie pewnych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Co zatem robić, aby wspomagać i pielęgnować pracę jelit oraz „dobre” bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym?

Przede wszystkim istotne jest picie dużych ilości wody, co zapewnia dobre nawodnienie organizmu oraz odpowiednią konsystencję stolca. Ponadto należy w pokarmie dostarczać duże ilości błonnika, przede wszystkim z warzyw i owoców, ale i z pieczywa, makaronów z pełnoziarnistych mąk oraz kaszy. Korzystnie działa picie kefirów i jogurtów naturalnych zawierających żywe kultury bakterii. Powinno się również ograniczyć spożycie słodyczy i wyrobów z mąki pszennej. W skrócie – w trosce o zdrowie naszych jelit należy stosować zasady zdrowego odżywiania.

Należało by regularnie uprawiać sport, ponieważ ruch usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przemianę materii i eliminację toksyn oraz zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, która u otyłych osób „oblepia” i obciąża narządy wewnętrzne.

Istotne jest również przyjmowanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii, ponieważ działanie przeciwbakteryjne tych leków nie ogranicza się jedynie do patogenów i dziesiątkuje armię przyjaznych bakterii w jelitach. Dlatego podczas antybiotykoterapii często występują biegunki oraz zakażenia przewodu pokarmowego. Ryzyko zachorowania zmniejsza przyjmowanie bakterii w kapsułkach, w trakcie przyjmowania leków tego typu.


Bibliografia

Bukowiecka-Janik E., Depresja nie bierze się z głowy, lecz... z jelit! Dowiedz się, jak o nie zadbać i cieszyć się wiecznym szczęściem, natemat.pl Styl życia 24.02.2017,

online: http://bliss.natemat.pl/202129,pij-pyszne-smoothie-i-zapomnij-o-depresji-jelita-to-drugi-mozg-jesli-o-nie-zadbasz-odwdziecza-sie-wiecznym-zdrowiem [dostęp 13.05.2018]

Domańska A., Jelita jak drugi mózg, czyli jak zdrowie jelit wpływa na naszą psychikę, Onet Zdrowie 9.07.2015,

online: https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/jelita-jak-drugi-mozg-czyli-jak-kondycja-jelit-wplywa-na-nasza-psychike/c1xkyf [dostęp: 14.05.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password