On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Zdrowie ukryte w lesie brzozowym

Sok z brzozy, liście i kora zawierają ogromną ilość związków wspomagających organizm, z tych drzew można sporządzać soki, syropy i napary.

Brzoza

Jest drzewem o silnej symbolice w polskiej kulturze. Do dziś używa się jej w obrzędach wielkanocnych czy Bożego Ciała. Zachwycające swoim pięknem drzewo jest też cenione z powodu leczniczej mocy.

Surowce lecznicze

Spośród siedmiu gatunków brzóz występujących w Polsce używa się w celach leczniczych przede wszystkim dwóch – brzozy brodawkowatej (Betula verrucosa) i brzozy omszonej (Betula pubescen).

Główny surowiec fitoterapeutyczny stanowią liście. Są one bogate m.in. w: związki flawonoidowe (m.in. hiperozyd i mirycetynę), olejki eteryczne, garbniki, saponiny, kwasy organiczne, triterpeny, W znacznych ilościach występują w nich: sole magnezu, miedzi, potasu, cynku i witamina C. Liście brzozy mają zastosowanie w produkcji syropów, soków i naparów. Mają one właściwości moczopędne i saluretyczne (usuwają nadmiar sodu i potasu), dlatego mogą być przydatne w terapii chorób układu moczowego (przebiegających ze skąpomoczem): dny moczanowej, kamicy moczowej, czy chorób reumatycznych. Wyciągi z liści są użyteczne także w leczeniu łuszczycy i trądziku młodzieńczego.

Również pączki z brzozy wykazują właściwości moczopędne. Zawierają one mniej flawonoidów niż liście, więcej natomiast – olejków eterycznych. Ze względu na działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i napotne preparaty z pączków brzozy można stosować w przeziębieniu, grypie, infekcjach górnych dróg oddechowych i w chorobach wątroby.

Zastosowanie lecznicze ma także kora brzozy, znajdują się w niej bowiem dobroczynne triterpeny. Szczególne zainteresowanie wzbudza betulina, w korze brzozy jest jej 10–12%. Wykazuje ona aktywność przeciwnowotworową, przeciwzapalną, przeciwwirusową, przeciwbakteryjną i hepatoochronną.

Prozdrowotne działanie soku brzozy

Do profilaktyki zdrowotnej warto wykorzystać sok z pnia brzozy (oskołę). Pozyskuje się go wczesną wiosną ze specjalnego otworu wywierconego w drzewie. Świeży sok można przechowywać w lodówce przez 4–5 dni. Przygotowuje się z niego smaczne nalewki lub wina. Oskoła zawiera m.in. cukier inwertowany, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), garbniki, żywice, salicylany, związki flawonoidowe (m.in. luteolinę, kwercetynę), aminokwasy i peptydy. Jest też doskonałym źródłem wielu witamin (np. C, z grupy B) i minerałów (m.in.: magnezu, wapnia, żelaza, potasu, fosforu). Sok brzozy i przygotowane z niego nalewki oraz syropy stosuje się do naturalnych kuracji wzmacniających i detoksykujących. Sprawdzą się więc zwłaszcza podczas okresowych spadków odporności. Oskołę warto używać w profilaktyce i terapii kamicy żółciowej, schorzeń wątroby i układu moczowego. Sok brzozy pomaga uzupełnić niedobory żelaza, dlatego jest godny polecenia osobom cierpiącym na anemię. Ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy może być przydatny w zapobieganiu nowotworom i chorobom układu krążenia. Jego przyjmowanie łagodzi także dolegliwości związane z nieżytem żołądka i chorobą wrzodową. Oskołę można stosować również zewnętrznie do rozjaśnienia piegów, wzmocnienia włosów lub ograniczenia zmian trądzikowych.


Bibliografia

Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Warszawa 1994, s. 62–65.

Kmieć K., Rośliny lecznicze w ekslibrisie: brzoza – Betula sp, Alma Mater 2009/2010, nr 120–121, s. 125.

Zdziebło M., Oskoła – sok na różne dolegliwości, Panacea 2014, nr 4 (49), s. 22-23.

Nartowska J., Broza – drzewo święte, Panacea 2011, nr 4 (37), s. 5-7.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password