On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Ziemniaki, a układ trawienny

Ziemniaki mają znacznie więcej do zaoferowania niż się wydaje zwykłym zjadaczom… ziemniaków.

Skąd się wzięły ziemniaki

Ziemniaki (łac. Solanum tuberosum) pochodzą z Ameryki Południowej, z obszarów Peru, Chile i Boliwii. Były tam uprawiane już 4000 lat p.n.e. Do Europy przywieziono je w XVI wieku jako roślinę ozdobną, a dopiero dwa wieki później zaczęto jeść bulwy. Szybko rozprzestrzeniły się w całej Europie i stały się głównym źródłem węglowodanów w ubogich krajach, jak Irlandia czy Galicja. Od XIX wieku z ziemniaków produkuje się także alkohol, co jeszcze bardziej umocniło jego pozycję w uprawach.

Obecnie ziemniaki je się coraz rzadziej, większość społeczeństwa prowadzi zdrowy styl życia i uważa na masę ciała, często więc ogranicza spożycie węglowodanów, w które bogate są bulwy ziemniaków. Warto jednak zauważyć, że ziemniaki mają znacznie więcej do zaoferowania niż się wydaje zwykłym zjadaczom… ziemniaków.

Skład bulw

W dużej mierze składają się ze skrobi, między innymi dlatego trzeba poddawać je obróbce termicznej – gotowaniu, smażeniu lub pieczeniu. Skrobia wtedy „kleikuje się”, a tylko w tej postaci może być strawiona. W ziemniakach znajdują się także cukry redukujące, sacharoza, białko oraz błonnik, składający się z celulozy, hemicelulozy, ligniny oraz pektyny.

W ziemniakach znajdują się także: witaminy C, B1, B2, B6 oraz kwas nikotynowy, są i polifenole, flawonoidy i karotenoidy oraz potas, wapń i magnez.

Ochrona układu pokarmowego

Zawarty w ziemniakach błonnik jest odpowiedzialny za ochronę układu pokarmowego przed uszkodzeniami mechanicznymi. Błonnik poprawia także perystaltykę jelit, co usprawnia trawienie i przeciwdziała zaleganiu treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym. To właśnie błonnik wywołuje uczucie sytości i dlatego pozwala zmniejszyć ilość przyjmowanego posiłku, a zatem i kalorii. Błonnik jest także pożywieniem dla bakterii składających się na mikroflorę jelitową. Jej prawidłowy stan zapewnia ochronę przed bakteriami chorobotwórczymi.

Ochrona serca

Błonnik, witamina C oraz potas chronią także układ krążeniowo-naczyniowy. Potas reguluje pracę serca, błonnik zapobiega skokom poziomu glukozy we krwi, a witamina C oraz polifenole działają jak antyoksydanty. Te ostatnie zapobiegają utlenianiu cholesterolu, czyli powstawaniu miażdżycy.

Jak najlepiej jeść ziemniaki

Większość składników odżywczych w bulwach umieszczona jest tuż pod skórką. Warto więc albo obierać je bardzo cienko, albo gotować w mundurkach. Ważne jest także gotowanie w niewielkiej ilości wody lub na parze. Co ciekawe, badania wskazują, że tylko około 45% Polaków prawidłowo wykonuje obróbkę ziemniaków.


Bibliografia

King J., Slavin J., White potatoes, human health, and dietary guidance, Advances in Nutrition 2013, vol. 4, p.3, s. 393S–401S, online.

McGill C. i in., The role of potatoes and potatoe components in cardiometabolic health: a review, Annals of Medicine 2013, vol. 45, p. 7, s. 467–473, online.

Namysław I. i in., Ocena prawidłowości przygotowania potraw z warzyw i ziemniaków w warunkach domowych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2008, nr 5 (60), s. 319–334, online.

Zarzecka K. i in., Ziemniak jako dobre źródło składników odżywczych, Postępy Fitoterapii 2013, nr 3, s. 191–194, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password