On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Znaczenie winogron w diecie

Winogrona należą do najchętniej spożywanych owoców w wielu rejonach świata. Spożywane są od tysiącleci, na surowo bądź w postaci soków, win czy dżemów. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z ich szerokiego wachlarza walorów odżywczych i prozdrowotnych?

Źródło codziennej siły

Winogrona zawierają duże ilości wody – szczególnie warto więc sięgać po nie w upalne dni. Owoce te są również bogatym źródłem węglowodanów prostych, które są dla organizmu ważnym źródłem energii. W szeregu substancji obecnych w winogronach, uwagę przykuwa mnogość witamin, takich jak witamina C, witamina A czy witaminy z grupy B. Ponadto, znajdziemy w nich również między innymi potas, wapń, cynk, żelazo, i fosfor, które w wpływają na regulację czynności naszego organizmu. Winogrona jako jedne z nielicznych owoców są źródłem jodu, od obecności którego uzależniona jest poprawna czynność tarczycy.

Sojusznik w walce z chorobami

Prawdziwy skarb skryty jest w pestkach winogron. Naukowo potwierdzono występowanie w ich wnętrzu flawonoidów – substancji z grupy przeciwutleniaczy, które znane są ze swych właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przede wszystkim - przeciwrakowych. Usuwają z organizmu wolne rodniki, które odpowiadają m.in. za rozwój chorób z grup nowotworów i procesy starzenia. Podwyższając poziom „dobrego” cholesterolu HDL, flawonoidy obniżają ryzyko rozwinięcia miażdżycy i innych schorzeń układu krwionośnego. Działanie to kumuluje się z funkcją obecnego w pestkach winogron nienasyconego kwasu tłuszczowego - kwasu linolowego , który obniża stężenie „złego” cholesterolu LDL we krwi.

Ważnym składnikiem winogron jest resweratrol, który nasila lipolizę - proces rozpadu zmagazynowanych w komórkach tłuszczów, co ułatwia redukcję masy ciała. Ponadto, resweratrol zmniejsza insulinooporność tkanek, co pozwala na utrzymanie poprawnego bilansu glukozy i insuliny we krwi.

Winogrona na co dzień

Bez wątpienia warto uwzględnić winogrona w diecie. Nie będzie to trudne, gdyż owoce te świetnie komponują się z wieloma potrawami i deserami. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż, z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych, winogrona mają względnie wysoką kaloryczność.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password