On:
list W: Ból person Dodane przez:

Akupunktura – metoda lecznicza z Chin

Akupunktura opiera się na założeniu, że poszczególne części ciała są kontrolowane przez narządy wewnętrzne.

Skąd się wzięła

Akupuntura jest jedną z technik leczenia stanowiących część tradycyjnej medycyny chińskiej. Pierwsze narzędzia, które mogły być używane w akupunkturze, datowane są na 6000 lat p.n.e. Akupunktura opiera się na założeniu, że poszczególne części ciała są kontrolowane przez narządy wewnętrzne, a w związku z tym istnieją między nimi połączenia. Połączenia te nazywamy kanałami lub meridianami, a krąży w nich energia witalna zwana Qi. Dzięki nakłuwaniu ostrymi szpilkami odpowiednich punktów i przecinaniu maridianów, możliwe jest wpływanie na procesy przebiegające w organizmie, przez blokowanie przepływów Qi.

Rozprzestrzenianie się akupunktury

Akupunktura powstała w Chinach, ale już w VI wieku n.e. zaczęła być stosowana w Japonii oraz Korei, a później coraz częściej w innych częściach świata. W Europie pierwszy raz zastosował ją w roku 1680 Ten Rhijne, lekarz, który wcześniej obserwował praktyki akupunktury w Japonii. Obecnie akupunktura jest stosunkowo popularna.

Na czym polega

Polega na umieszczaniu w określonych miejscach ciała długich cienkich igieł i pozostawianie ich tam na czas danej sesji. Akupunktura z założenia nie przynosi efektu od razu, aby do niego doprowadzić potrzeba kilku, a nawet do dziesięciu zabiegów. O tym, które punkty ciała będą stymulowane oraz jak długo, decyduje prowadzący zabieg – biorąc pod uwagę stan chorego oraz rodzaj jego choroby.

Co można leczyć akupunkturą

Tradycyjnie w Chinach stosuje się ją do leczenia praktycznie wszystkich dolegliwości i chorób. W Europie i Stanach Zjednoczonych jednak – najczęściej wspomagająco w innych terapiach. Na przykład bywa wspomaganiem terapii nowotworów. Generalnie zabiegi wspierają odporność organizmu i stymulują go do walki z chorobą. Stosuje się ją w leczeniu przewlekłego bólu, np. kręgosłupa, a także w dolegliwościach związanych z menopauzą, takich jak: uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, depresja.

Czy to działa

Brak dowodów naukowych, które mogłyby wskazywać, w jaki sposób akupunktura wpływa na organizm. Przeprowadzono wiele badań naukowych, w których porównywano pacjentów leczonych akupunkturą i leczonych konwencjonalnie. Wyniki są jednak bardzo różne – jedne prace wskazują, że akupunktura działa, inne, że zupełnie nie, a jeszcze inne, że jej działanie można porównać do placebo, czyli podawania środków obojętnych dla organizmu.


Bibliografia

White A., Ernst E., A brief history of acupuncture, Rheumatology 2004, vol. 43, nr 5, s. 662–663, online.

Woźniak-Holecka J. i in, Medycyna alternatywna jako uzupełniająca forma leczenia chorób nowotworowych w opinii pacjentów onkologicznych, Psychoonkologia 2010, vol. 14 nr 1, s. 21–28, online.

Woźniak P. i in., Zastosowanie akupunktury w leczeniu obniżonego libido w kobiet w okresie menopauzy, Przegląd Menopauzalny 2011, vol. 11 nr 2, s. 128–131, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password