On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Mięta - wpływ na organizm

Składniki mięty odpowiadają za korzystne dla układu pokarmowego działanie, np. rozkurczające oraz żółciopędne.

Mięta (łac. Mentha L.) to roślina z rodziny jasnotowatych, która występuje w ponad 30 gatunkach. Rozpowszechniona jest głównie w Europie, Azji i Afryce, a uprawia się ją na całym świecie. Najpopularniejszym jej gatunkiem jest mięta pieprzowa (łac. Mentha piperitae L.). To jedna z najstarszych roślin, używana w celach kulinarnych i leczniczych już przez starożytnych Rzymian, Greków, Egipcjan oraz w kulturach Dalekiego Wschodu. Nazwa „mięta” pochodzi od imienia greckiej nimfy Minto (Mente, Menthe), która została przemieniona w tę roślinę. Właściwości lecznicze posiadają liście mięty. Z całego ziela przez destylację otrzymuje się również olejek eteryczny , a z niego mentol.

Terapeutyczne działanie liści

Liście mięty pieprzowej zawierają:
garbniki (6–12%);
karotenoidy (do 7%);
• olejki eteryczne (1–3%);
flawonoidy (głównie pochodne apigeniny i diosmetyny, m.in. luteolinę i jej 7-glikozyd, rutynę, hesperydynę, eriocytrynę);
• utlenione flawony;
kwasy fenolowe (chlorogenowy, rozmarynowy);
• triterpeny.

Składniki te odpowiadają za korzystne dla układu pokarmowego działanie: rozkurczające, żółciopędne (co pomaga w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych) i wiatropędne (zapobieganie powstawaniu nadmiernej ilości gazów w jelitach i eliminacja dokuczliwych wzdęć). Napar lub wyciąg z liści mięty ogranicza ryzyko wystąpienia wrzodów, niestrawności i nieżytu żołądka. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Roślina wykazuje również właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Napar miętowy pomaga się zrelaksować i uspokoić.

Olejek miętowy

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma charakterystyczny dla tej rośliny orzeźwiający zapach i chłodzący smak. Obfituje on w następujące substancje bioaktywne:
• lewoskrętny mentol i jego izomery (50–86%) – związki odpowiadające za charakterystyczny aromat i efekt chłodzenia;
• estry mentolu (głównie octan i izowalerian);
• ketony (menton, izomenton, pulegon, piperyton);
• monoterpeny;
• tlenki terpenowe (cyneol i jasmon);
• mentofuran.

Olejek miętowy, podobnie jak ziele i liście, pobudza pracę układu pokarmowego (wydzielanie soków żołądkowych i żółci w wątrobie), przez co ułatwia trawienie. Działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zalecany jest przy nadwrażliwości jelita grubego. Oprócz tego antyseptyczne działanie olejku miętowego pomaga w leczeniu: zapalenia zatok, przeziębienia, grypy, stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, chorób przyzębia, nieżytu górnych dróg oddechowych, zapaleń skóry, bólu mięśniowego i nerwobólu. Ważną cechą tego produktu jest działanie przeciwbakteryjne (głównie wobec bakterii tlenowych) i przeciwgrzybicze. Stosuje się go na szeroką skalę również w przemyśle spożywczym (w napojach chłodzących, gumach do żucia, wyrobach cukierniczych i przyprawach) oraz w kosmetyce (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, żele chłodzące).

Mentol

Jest to alkohol terpenowy uzyskiwany z olejku miętowego przez wymrażanie. Jest składnikiem wielu maści i płynów stosowanych przy zapaleniach skóry. Mentol daje odczucie chłodzenia. Wykazuje działanie przeciwbólowe i zmniejsza uczucie swędzenia. Znajduje się też w preparatach żółciopędnych.

Orzeźwiające napoje

Napar z mięty nie tylko ma działanie terapeutyczne, ale również orzeźwia, co jest szczególnie pożądane w upalne dni. Listki można dodać do schłodzonej wody, aby nabrała miętowego aromatu. Można to połączyć jeszcze z cytryną lub limonką, kiwi, truskawkami, imbirem czy miodem. Składniki dodaje się do zimnej wody mineralnej lub zalewa wrzątkiem, a dopiero później schładza. Ciekawą propozycją jest napój ziołowy z mięty, lawendy i rumianku – wszystkie składniki zagotowuje się w wodzie, odstawia na 30 minut do zaparzenia i odcedza oraz schładza. Dodatkowy efekt chłodzący uzyskuje się, dodając kostki lodu. Innym intrygującym połączeniem jest orzeźwiający napar z liści mięty i herbaty rooibos z dodatkiem cytryny (rooibos zalewamy wrzątkiem, dodajemy miętę i cytrynę, zaparzamy i studzimy, można posłodzić do smaku). Wszystkie napoje zawierające liście mięty są niezastąpione w gorące dni, a przy tym bardzo korzystne dla zdrowia.


Bibliografia

6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru, Dziecisawazne.pl,

online: https://dziecisawazne.pl/6-przepisow-na-orzezwiajace-napoje-bez-cukru/ [dostęp 20.04.2018].

Kędzia A., Działanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum menthae piperitae) na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii 2007, nr 4, s. 182–186,

online: http://www.czytelniamedyczna.pl/2586,dzialanie-olejku-z-miety-pieprzowej-oleum-menthae-piperitae-na-bakterie-beztlen.html [dostęp 20.04.2018].

Klaudel L., Mięta pieprzowa, Panacea 2006, nr 2 (15): kwiecień–czerwiec,

online: http://www.panacea.pl/articles.php?id=195 [dostęp 20.04.2018].


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password