On:
list W: Ból person Dodane przez:

Polimialgia reumatyczna

To zespół chorobowy, który charakteryzujący się przewlekłym bólem i uczuciem sztywności, szczególnie w okolicach mięśni szyi i obręczy barkowej.

Polimialgia reumatyczna to zespół chorobowy charakteryzujący się przewlekłym bólem i uczuciem sztywności mięśni szyi, obręczy barkowej i rzadziej miednicznej. Występuje przede wszystkim u ludzi starszych, pierwsze objawy pojawiają się po 50. roku życia, czterokrotnie częściej u kobiet. Przyczyny rozwoju choroby nie są znane, choć podejrzewa się wpływ czynników genetycznych i środowiskowych, takich jak zakażenia. Na szczęście schorzenie występuje bardzo rzadko.

Objawy

Początek choroby może być nagły lub powolny i podstępny. Pierwsze objawy obejmują najczęściej jednostronny ból oraz uczucie sztywności w kończynie górnej. Z czasem dolegliwości występują symetrycznie w różnych lokalizacjach (atakuje przede wszystkim mięśnie szyi oraz obręczy barkowej i miednicznej), co powoduje znaczne ograniczenie aktywności ruchowej. Po epizodach zmniejszonej ruchliwości, chorzy odczuwają bardzo dokuczliwą sztywność mięśni, szczególnie w godzinach porannych. Dodatkowo pojawia się ogólne złe samopoczucie ze stanami podgorączkowymi, osłabienie mięśni, utrata masy ciała i depresja. Czasami występują obrzęki w obrębie dłoni i stóp oraz zapalenie stawów. Po latach trwania choroby dochodzi do zaniku i przykurczu mięśni.

Diagnostyka

Nie ma testu diagnostycznego, który jest specyficzny dla polimialgii. Rozpoznanie może sprawiać trudności, lekarz ustala je po dokładnym zbadaniu pacjenta. Objawy mogą przypominać inne, nierzadko bardzo poważne choroby, np. nowotwory, zakażenia kości, choroby reumatyczne, dlatego polimialgia powinna być rozpoznawana dopiero po wykluczeniu innych przyczyn.

Leczenie i rokowanie

Podstawę leczenia polimialgii reumatycznej stanowią glikokortykosteroidy, czyli inaczej sterydy. Dolegliwości ustępują w ciągu 2–4 tygodni od rozpoczęcia terapii, choć czasami wyraźna poprawa pojawia się już po kilku dniach. Sterydy należy przyjmować przez kolejny miesiąc, aby utrzymać efekt leczenia. Remisje są pełne i trwałe, dolegliwości ustępują całkowicie, a nawroty choroby są bardzo rzadkie. Należy jednak pamiętać o kontrolnych wizytach u lekarza, ponieważ polimialgia reumatyczna może o 6 miesięcy poprzedzać rozwój choroby nowotworowej.

Podsumowanie

Polimialgia reumatyczna to rzadka choroba o nieznanej przyczynie, objawiająca się bólem i sztywnością mięśni. Diagnoza stawiana jest na podstawie oceny lekarskiej, po wykonaniu wielu specjalistycznych badań wykluczających inne przyczyny choroby. Rokowanie jest bardzo dobre – po leczeniu sterydami choroba ustępuje całkowicie. Konieczne mogą być jednak badania przesiewowe w kierunku nowotworów, które czasami towarzyszą polimialgii.


Bibliografia

Zimmermann-Górska I., Polimialgia reumatyczna, w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 2025–2026


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password