On:
list W: Ból person Dodane przez:

Próchnica - bakteryjna choroba zakaźna

To bardzo powszechna choroba atakująca zęby, powodująca osłabienie oraz destrukcję ich struktury oraz jest najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów.

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna, atakująca zęby i powodująca osłabienie i destrukcję ich struktury. Jest bardzo powszechna, występuje u większości osób, często wielokrotnie w ciągu życia. Aż 95% dorosłych ma próchnicę, a u połowy kilkuletnich dzieci stwierdzane jest zaawansowane uszkodzenie zębów mlecznych. Ponadto, jest to najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów – co drugi nastolatek wkracza w dorosłość z niekompletnym uzębieniem z powodu próchnicy.

Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie stanowiące składnik naturalnej mikroflory jamy ustnej człowieka, przede wszystkim Streptococcus mutans. Żeby jednak doszło do rozwoju choroby, konieczne jest wystąpienie dodatkowych czynników: obecność cukrów w pokarmie i we krwi człowieka, zaburzenia w składzie lub produkcji bakteriobójczej śliny oraz podatności genetycznej. Wszystkie czynniki predysponujące, tzn.: bakterie, cukry i odpowiednie geny, muszą współistnieć przez wystarczająco długi czas.

Bakterie osadzają się na zębach, czemu sprzyja osadzanie się płytki nazębnej. Metabolizują tam cukry, szczególnie cukry proste: glukozę, fruktozę i sacharozę, natomiast skrobia – zawarta np. w ziemniakach – nie wpływa na rozwój próchnicy; wytwarzają kwas mlekowy i obniżają pH w jamie ustnej poniżej 5,5. To powoduje postępującą destrukcję zęba, a bez odpowiedniego leczenia rozprzestrzenia się ona i drąży do korzenia, co może powodować silne bóle, martwicę i rozwój ropnia czy zgorzeli.

Jedynym skutecznym sposobem zatrzymania postępu choroby staje się leczenie dentystyczne polegające na usunięciu martwiczych tkanek, czyli borowanie oraz uzupełnienie ubytku materiałem przeznaczonym do odbudowy zębów. W zaawansowanych stadiach choroby może zaistnieć konieczność leczenia endodontycznego, czyli kanałowego lub całkowitego usunięcia zęba.

Na szczęście istnieje wiele prostych czynności higienicznych, które wspomagają zapobieganie chorobie. Najważniejsze jest mycie zębów rano i wieczorem, używanie nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej, co powoduje ścieranie i niszczenie płytki nazębnej, zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej i podwyższają pH. Najistotniejsze jest mycie zębów przed snem, ponieważ w nocy dochodzi do zahamowania wydzielania śliny o naturalnych właściwościach bakteriobójczych.

Bardzo ważne jest również ograniczenie cukrów prostych w diecie, występujących przede wszystkim w słodyczach. Zmniejszenie podatności zęba na próchnicę można uzyskać przez dostarczanie organizmowi dziecka odpowiedniej ilości fluoru i wapnia, poprawiających mineralizację zębów, np. przez okresowe fluoryzacje – szczotkowanie zębów specjalnym preparatem ze związkami fluorków. Należy przynajmniej raz w roku wykonać przegląd stomatologiczny i leczyć zęby w razie potrzeby, tzn. w początkowym, mało zaawansowanym stadium próchnicy.


Bibliografia

Pankau B., Próchnica. Przyczyny, przebieg i leczenie, Poradnikzdrowie.pl,

online: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/prochnica-przyczyny-przebieg-i-leczenie_34072.html [dostęp 20.07.2018]

Adamowicz-Klepalska B., Próchnica zębów mlecznych, mp.pl, 23.03.2012,

online: https://pediatria.mp.pl/choroby/stomatologia/67483,prochnica-zebow-mlecznych [dostęp 20.07.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password