list W: Cukrzyca

Prozdrowotne właściwości jagód maqui

Jeden z najsilniejszych antyoksydantów polecany na wiele schorzeń.

Owoce maqui – skarb z Ameryki Południowej

Współczesny świat medycyny naturalnej czerpie garściami z mądrości rdzennych plemion zamieszkujących Amerykę Południową. Badając stosowane w tamtejszym lecznictwie rośliny, naukowcy potwierdzają prozdrowotne właściwości kolejnych gatunków. Do najbardziej znanych należą jagody maqui, które naturalnie występują na terenach dzisiejszego Chile. Tradycja spożywania tych owoców sięga wieków wstecz, krążące podania głoszą zaś, że są one niezwykle skutecznym remedium na wiele schorzeń dotykających człowieka. Analizy laboratoryjne pokazały, że Indianie nie mylą się – jagody maqui zawierają wiele substancji o potwierdzonym klinicznie działaniu.

Parę słów o jagodach maqui

Omawiane jagody to owoce roślin z gatunku Aristotelia chilensis, które rosną jako wiecznie zielone drzewa i osiągają maksymalną wysokość 5 m. Głównym miejscem występowania maqui są chilijskie lasy słynące z niemal absolutnej czystości powietrza i gleb. Plony, zgodnie z tradycją, zbierane są przez rodziny Indian Mapuche (Araukanów) w okresie od grudnia do marca. Świeże owoce w smaku przypominają borówkę i są jednym z ulubionych pokarmów lokalnych ludów. W celu umożliwienia wykorzystania leczniczego w obrębie całego świata, owoce są suszone bądź proszkowane.

Niezastąpione źródło antyoksydantów

Jagody maqui posiadają jeden z najwyższych potencjałów antyoksydacyjnych spośród wszystkich badanych owoców – wyrażany w skali ORAC, wynosi aż 27 600 jednostek na 100 g sproszkowanych jagód. Dzienne zapotrzebowanie na przeciwutleniacze szacuje się na 6000 jednostek, przy czym 100 g owoców i warzyw zawiera średnio jedynie niewiele ponad 1500 jednostek. Liczby nie kłamią – jagody maqui są jednym z najpotężniejszych dostępnych środków w walce z wolnymi rodnikami. Eliminując toksyczne dla organizmu produkty reakcji oksydacyjnych, jagody opóźniają starzenie się komórek oraz wyraźnie obniżają ryzyko zachorowania na jednostki chorobowe takie jak: nowotwory złośliwe, niewydolność nerek czy choroba Alzheimera. Zgodnie z wynikiem badań opublikowanych na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry” sok z jagód maqui znacząco obniża oksydację lipoprotein LDL w komórkach ludzkich. Fakt ten oznacza, że suplementacja tymi owocami niweluje rozwój miażdżycy oraz zmniejsza prawdopodobieństwo zawału serca.

Ponadto – dzięki swym przeciwutleniającym właściwościom – jagody maqui stanowią pomoc w osiągnięciu wymarzonego stanu cery. Ochraniając komórki nabłonkowe, wygładzają skórę i sprawiają, że wygląda młodo i zdrowo.

Wsparcie w walce z cukrzycą

W toku obserwacji stężeń cukrów we krwi w zależności od podaży ekstraktu z jagód maqui ustalono, iż mają one pozytywny wpływ na tempo wyrównywania poziomów glukozy we krwi. Zwiększając dokomórkowy transport cukru w mięśniach, owoce te obniżają stężenie glukozy krążącej we krwi oraz zapewniają odpowiednie odżywienie miocytów. Ponadto naukowcy spostrzegli, że antocyjany zawarte w dużych ilościach w składzie owoców Aristotelia chilensis zwiększają insulinowrażliwość tkanek, znacząco podwyższając efektywność działania insuliny. Dzięki wymienionym właściwościom ekstrakty z jagód maqui są chętnie wykorzystywane na całym świecie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia choroby cukrzycowej.

Ochrona płuc palaczy

Drogi oddechowe i płuca osób palących narażone są na zniszczenia powodowane toksycznością dymu tytoniowego i wykazują większą podatność na infekcje. W badaniach prowadzonych pod patronatem Wydziału Żywienia Uniwersytetu w Santiago wykazano, iż jagody maqui obniżają stres oksydacyjny komórek układu oddechowego palaczy. Dzięki przeciwutleniającym i przeciwzapalnym właściwościom chilijskich jagód zmniejszona jest zapadalność osób palących na groźne choroby, takie jak: gruźlica, astma czy zapalenie płuc.

Dla zdrowia oczu

Suchość oczu jest problemem powszechnym we współczesnym świecie. Czynnikami ryzyka zespołu suchego oka są m.in.: zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, stosowanie soczewek kontaktowych, cukrzyca, przebywanie w miejscach sztucznie klimatyzowanych i wentylowanych. Niedostateczne nawilżenie oczu, poza nieprzyjemnymi objawami, może być zaczątkiem wielu chorób narządu wzroku. Badanie przeprowadzone w 2014 r. w Japonii wykazało, że już 60 mg sproszkowanych jagód maqui znacząco poprawia nawilżenie gałki ocznej. Stosowanie owoców zaleca się zatem osobom spędzającym wiele czasu przed ekranem komputera oraz będącym w jednej z grup ryzyka zespołu suchego oka.

Jagody dla korzystnej sylwetki

Dzięki zdolności do normowania poziomu glukozy we krwi oraz właściwościom antyoksydacyjnym jagody maqui wskazywane są jako istotna pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymaniu korzystnej figury. Co więcej, niektórzy naukowcy twierdzą, że regularne spożywanie owoców maqui przyśpiesza metabolizm i wspomaga trawienie.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf103461k
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369103/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25889552
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26778456
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26212975
[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password