Wada ogórków, której nie znałeś
Ogórki pomimo swej niewątpliwej popularności w Polsce, mają jedną zasadniczą wadę, która potrafi zniweczyć Twoje plany o zdrowiu na co dzień. Ta wada to...
NIEZNANA WADA OGÓRKÓW
Ogórki zawierają w sobie askorbinazę - jest to enzym utleniający witaminę C. Utlenianie to utrudnia właściwe przyswojenie witaminy C, niezależnie od tego czy dostarczasz ją w posiłkach, sokach, czy suplementach.
KONSEKWENCJE ASKORBINAZY W DIECIE
Pokażmy to na konkretnym przykładzie.
Jeśli przygotujesz sobie surówkę teoretycznie bogatą w witaminę C, np. surówkę z papryki i pomidorów - to dodając do niej ogórka większość witaminy C zawartej w składnikach surówki się utleni - czyli nie przyswoisz jej w formie kwasu askorbinowego, tylko kwasu dehydroaskorbinowego. Kwas dehydroaskorbinowy jest nieaktywny biologicznie, w związku z czym dla Twojego organizmu wpływ witaminy C nie będzie znaczący. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż askorbinaza nie tyle co niszczy dietę - natomiast sprawia ona, iż dieta jest bezużyteczna i traci większy sens w wielu przypadkach.
GDZIE TAKŻE ZNAJDZIESZ ASKORBINAZĘ?
Najwięcej znajduje się jej co prawda w surowych ogórkach, natomiast znajdziesz ją też w warzywach dyniowatych takich jak cukinia czy kabaczek. Askorbinaza jest też w ziemniakach - aby ją zniszczyć należy ziemniaki uprzednio przed ugotowaniem zalać wrzącą wodą, która ją "zniszczy".
NIE CHCESZ REZYGNOWAĆ W DIECIE Z OGÓRKÓW?
Jest na to rozwiązanie. Wystarczy, że przerzucisz się ze świeżych ogórków na ogórki kiszone - ze względu na ich kwaśne środowisko, które niszczy askorbinazę. Smacznego!
W tej samej kategorii