On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Wada ogórków, której nie znałeś

Ogórki pomimo swej niewątpliwej popularności w Polsce, mają jedną zasadniczą wadę, która potrafi zniweczyć Twoje plany o zdrowiu na co dzień. Ta wada to...

NIEZNANA WADA OGÓRKÓW

Ogórki zawierają w sobie askorbinazę - jest to enzym utleniający witaminę C. Utlenianie to utrudnia właściwe przyswojenie witaminy C, niezależnie od tego czy dostarczasz ją w posiłkach, sokach, czy suplementach.

KONSEKWENCJE ASKORBINAZY W DIECIE

Pokażmy to na konkretnym przykładzie.

Jeśli przygotujesz sobie surówkę teoretycznie bogatą w witaminę C, np. surówkę z papryki i pomidorów - to dodając do niej ogórka większość witaminy C zawartej w składnikach surówki się utleni - czyli nie przyswoisz jej w formie kwasu askorbinowego, tylko kwasu dehydroaskorbinowego. Kwas dehydroaskorbinowy jest nieaktywny biologicznie, w związku z czym dla Twojego organizmu wpływ witaminy C nie będzie znaczący. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż askorbinaza nie tyle co niszczy dietę - natomiast sprawia ona, iż dieta jest bezużyteczna i traci większy sens w wielu przypadkach.

GDZIE TAKŻE ZNAJDZIESZ ASKORBINAZĘ?

Najwięcej znajduje się jej co prawda w surowych ogórkach, natomiast znajdziesz ją też w warzywach dyniowatych takich jak cukinia czy kabaczek. Askorbinaza jest też w ziemniakach - aby ją zniszczyć należy ziemniaki uprzednio przed ugotowaniem zalać wrzącą wodą, która ją "zniszczy".

NIE CHCESZ REZYGNOWAĆ W DIECIE Z OGÓRKÓW?

Jest na to rozwiązanie. Wystarczy, że przerzucisz się ze świeżych ogórków na ogórki kiszone - ze względu na ich kwaśne środowisko, które niszczy askorbinazę. Smacznego!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password