Niezwykle zdrowe i smaczne owoce

Jabłka są stosowane powszechnie w kuchni ze względu na smak, posiadają również wiele prozdrowotnych właściwości i wspomagają oczyszczanie organizmu.

Jabłka 

Najpopularniejszymi owocami produkowanymi w Polsce są prawdopodobnie jabłka – chętnie spożywane, smaczne i łatwo dostępne przez cały rok. Dzięki zawartości licznych substancji prozdrowotnych mogą skutecznie wesprzeć profilaktykę zdrowotną.

Źródło błonnika i przeciwutleniaczy

Jabłka są źródłem błonnika pokarmowego, a w szczególności pektyn. Zawierają wiele witamin (m.in. A, B1, B2, B3, B6, B9 C, E) i minerałów (potas, fosfor, magnez, wapń), a także kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy) i olejki eteryczne, które wpływają na ich walory smakowe.

Prozdrowotne właściwości tych owoców wynikają głównie z wysokiej zawartości związków fenolowych, takich jak: flawonole (m.in. kwercetyna), antocyjanidyny czy dihydrochalkony (floretyna). Skład chemiczny jabłek jest uzależniony od odmiany, stopnia dojrzałości oraz warunków ich przechowywania. Kwaśne odmiany odznaczają się wyższą zawartością witaminy C. Według Rembiałkowskiej i innych (2007) jabłka tradycyjnych odmian zawierają więcej związków organicznych i mineralnych niż owoce odmian towarowych. Poszczególne części owoców różnią się z kolei zawartością polifenoli – w skórce jest ich więcej niż w miąższu.

Lekarstwo na choroby cywilizacyjne

Związki zawarte w jabłkach mają silne właściwości przeciwutleniające. Ekstrakty z tych owoców hamują namnażanie się komórek nowotworowych (m.in. raka okrężnicy), wykazując również działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Znajdujące się w nich kwasy obniżają pH moczu, zwiększają wydalanie szczawianów i ograniczają wytrącanie się kamieni nerkowych, a także zwiększają wydzielanie soków trawiennych przez organizm.

Miąższ koi podrażnienia przewodu pokarmowego. Dzięki pektynom spożywanie jabłek wpływa na regulację stężenia cholesterolu i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Owoce te mają niski indeks glikemiczny i nie powodują gwałtownych skoków glukozy we krwi. Zapewniają długie uczucie sytości, a zawarty w nich błonnik wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit, reguluje mikroflorę jelitową i usprawnia usuwanie resztek pokarmowych. Jabłka i przygotowywane z nich świeże soki mają ponadto dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

W profilaktyce i terapii

Jabłka warto stosować w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych – miażdżycy, nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych. Sprawdzą się również w leczeniu biegunek i problemów trawiennych. Warto sięgnąć po nie także podczas kuracji odchudzających i oczyszczających. Do swojej diety powinny włączyć je osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej, a cierpiącym na egzemy i stany zapalne skóry zaleca się stosowanie okładów z soku jabłkowego.

Ostrożnie przy problemach z przewodem pokarmowym

W dużych ilościach jabłek nie powinny spożywać osoby cierpiące na choroby zapalne jelit, nadwrażliwość żołądka, chorobę wrzodową, zespół jelita drażliwego czy nietolerancję fruktozy.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Karabela M., Rajski owoc, Panacea 2006, nr 4 (17), s. 26–27.

Pyryt B., Wrześniak M., Ocena jakości wybranych odmian jabłek deserowych dostępnych w sprzedaży detalicznej, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2011, t. 44, nr 3, s. 934–938.

Rembiałkowska E., Hallmann E., Kaproń L. i in., Ocena wartości przeciwutleniającej oraz zawartości związków bioaktywnych w kremogenach wykonanych z owoców starych i nowych odmian jabłoni, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2007, nr 1 (50), s. 105–112.

Kalinowska M., Prozdrowotne właściwości jabłek oraz metody izolacji i identyfikacji związków biologicznie czynnych z jabłek, Aparatura Badawcza i Dydaktyczna 2012, nr 17 (3), s. 37–44.

Świetlikowska K. (red.), Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, Warszawa 2008, s. 251–265.

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password