On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Alergia pokarmowa

Alergia wywoływana jest przez konkretne białka w różnych produktach.

Czym jest alergia?

Alergia jest patologiczną odpowiedzią układu immunologicznego na oddziaływanie różnych substancji – alergenów – które same w sobie nie są szkodliwe dla człowieka. Organizm wytwarza przeciwciała, które po zetknięciu z danym alergenem powodują uwolnienie mediatorów stanu zapalnego. Objawy alergii mogą być bardzo różne – od niewielkich zaczerwienień i wysypek na skórze, przez katar i łzawienie oczu, po gwałtownie przebiegający wstrząs anafilaktyczny, który może prowadzić nawet do śmierci.

Uczulenie na jedzenie

Alergie pokarmowe są wywoływane przez alergeny spożywane wraz z jedzeniem. Dotyczą one około 3% ludności. Najczęściej uczulające pokarmy to:

  • mleko krowie,
  • jaja kurze,
  • pszenica,
  • soja,
  • fistaszki i inne orzechy,
  • ryby,
  • owoce morza.

Zwykle alergia wywoływana jest przez konkretne białka występujące w poszczególnych produktach. Alergie pokarmowe, oprócz wymienionych wyżej ogólnych objawów, mogą też przejawiać się bólami brzucha, zaparciami lub biegunkami. Jeśli produkt, na który jest uczulenie, spożywa się często, objawy mogą występować stale, a nie tylko bezpośrednio po jego spożyciu.

Jak rozpoznać alergię?

Istnieją testy skórne pozwalające określić, na które z alergenów ma się alergię. Polegają one na nałożeniu na skórę niewielkiej ilości danego produktu i obserwacji reakcji. Można także wykonać badania krwi pod kątem przeciwciał, w ten sposób sprawdzając, czy w organizmie znajdują się przeciwciała przeciw danym produktom.

Ze względu na to, że alergie często są dziedziczne, a objawy pojawiają się po spożyciu danego pokarmu, można także ustalić konkretną alergię, eliminując z diety określony składnik. Należy przy tym pamiętać, że może on się znajdować również w produktach przetworzonych. Niektóre objawy mogą się utrzymywać długo po odstawieniu danego składnika, dlatego dieta powinna być stosowana minimum sześć tygodni.

Skąd biorą się alergie?

Alergie są bardzo różne, co widać chociażby po dużej różnorodności objawów. Część alergii jest na pewno dziedziczona, jednak zdarza się, że człowiek nabywa je w czasie życia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego się tak dzieje, jednak prawdopodobnie winne są zanieczyszczenie środowiska oraz nienaturalna dieta powodująca zaburzenia flory bakteryjnej jelit.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password