On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Mniszek lekarski - zdrowotny chwast

Związki zawarte w roślinie zwiększają wydzielanie soków trawiennych i żółci dzięki temu wspomagają żołądek i wątrobę.

Mniszek lekarski – właściwości prozdrowotne

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) przez wiele osób postrzegany jest jako chwast tworzący wiosną żółte dywany kwiatowe. Dzięki licznym właściwościom prozdrowotnym znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Charakterystyka i właściwości

Mniszek lekarski jest byliną z rodziny astrowatych, kwitnie od kwietnia do sierpnia. Prawdopodobnie wywodzi się z Europy, choć obecnie w stanie dzikim można spotkać go w całej strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych roślin łąkowych i pastwiskowych. Występuje licznie w ogrodach, na trawnikach i przy drogach. W celach leczniczych stosuje się wszystkie części rośliny. Wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, można zbierać rozety liściowe wraz z pędami kwiatowymi, korzeń najlepiej zbierać późną jesienią. Do przygotowania przetworów mogą posłużyć świeżo rozwinięte kwiaty.

Właściwości lecznicze mniszka lekarskiego warunkują przede wszystkim laktony seskwiterpenowe. Inne związki czynne to m.in.: kumaryny, flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, kwasy organiczne, garbniki, substancje żywicowe, polisacharydy (m.in. inulina). Roślina jest też bogata w niektóre biopierwiastki (żelazo, miedź, kobalt, magnez, mangan, cynk, fosfor) i witaminy (szczególnie A).

Wpływ rośliny na organizm jest wielokierunkowy. Najbardziej pożądane właściwości to: zwiększanie wydzielania soków trawiennych i żółci, wspomaganie diurezy, ograniczanie wytrącania się kamieni w układzie moczowym, ochrona komórek wątroby przed działaniem reaktywnych form tlenu, obniżanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, zmniejszanie akumulacji tłuszczu w dojrzałych komórkach tłuszczowych, łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszanie gojenia się ran. Mniszek lekarski ma ponadto działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe.

Zastosowanie medyczne

Mniszek lekarski znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii schorzeń powodujących uszkodzenie wątroby i upośledzenie wydzielania żółci. Można stosować go m.in. w rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby oraz w profilaktyce kamicy żółciowej. Niweluje problemy trawienne wywołane niedoborami soku żołądkowego. Mniszek lekarski zwiększa przesączenie moczu w kłębuszkach nerkowych i wspomaga usuwanie szkodliwych metabolitów. Jest więc polecany osobom cierpiącym na kamicę nerkową, choroby reumatyczne i schorzenia przebiegające z obrzękami nerkowymi. W profilaktyce i leczeniu cukrzycy, nowotworów, otyłości, infekcji dróg oddechowych roślina też się sprawdza. Sok z mniszka pomaga w usuwaniu kurzajek i brodawek, dlatego dodaje się go do okładów i kąpieli leczniczych.. Wyciąg z rośliny przyspiesza regenerację skóry.

Przetwory i potrawy z mniszka

Tę roślinę można jeść i na surowo, i gotowaną lub smażoną. Ze świeżych liści zbieranych wczesną wiosną warto przygotować smaczną surówkę (np. z dodatkiem czosnku i śmietany), można też wycisnąć z nich sok. Korzeń mniszka jest używany do przygotowania naparów i odwarów. Dużą popularnością cieszy się syrop z kwiatów mniszka pomaga przy przeziębieniach, nieżytach gardła i oskrzeli.

Przeciwwskazania

Większość pacjentów dobrze toleruje preparaty z mniszka, z jego stosowania powinni jednak zrezygnować alergicy, u których może wywołać fotodermatozę. Mniszek nie jest również zalecany osobom z nadkwaśnością żołądka. Wyraźnym przeciwwskazaniem są niedrożność jelit i dróg żółciowych.


Bibliografia

Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Warszawa 1994, s. 128–131.

Lis B., Grabek-Lejko D., Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne, Nauka. Przyroda. Technologie 2016, nr 3(10), s. 1–15.

Pawłowicz I., Bylka W., Mniszek lekarski, Panacea 2004, nr 3(8), s. 8–11.

Majewska M., Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego, Poradnikzdrowie.pl, 24.04.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/mniszek-lekarski-zastosowanie-mniszka-lekarskiego-aa-n1TD-Yj6d-84gx.html [dostęp 09.04.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password