On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Niedoczynność tarczycy – przyczyny i leczenie

Częste objawy to zmęczenie, senność, problemy z pamięcią, poczucie zimna i blada cera.

Tarczyca i jej funkcje

Tarczyca jest ważnym organem, należącym do układu wydzielniczego – produkuje hormony odpowiedzialne za regulację metabolizm całego organizmu. Najważniejsze z nich to:

  • trójjodotyronina (T3),
  • tyroksyna (T4),
  • kalcytonina.

Hormony te stymulują wzrost i rozwój organizmu, przyspieszają przemianę materii i wpływają na rozwój układu nerwowego. Praca tarczycy regulowana jest przez przysadkę mózgową, która wydziela hormon tyreotropowy (TSH) – co z kolei powoduje uwalnianie hormonów tarczycy do krwiobiegu.

Co się dzieje, gdy hormonów jest zbyt mało?

W przypadku, gdy tarczyca nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów, dochodzi do znacznego spowolnienia procesów metabolicznych, co skutkuje zwiększeniem masy ciała. Chory staje się zmęczony, ospały i często senny, może mieć także problemy z pamięcią oraz stany depresyjne. Gdy tarczyca gorzej pracuje, człowiek częściej marznie, a także jego skóra i włosy wyglądają niezdrowo – cera jest blada, zimna i sucha, a włosy łatwo się łamią i przerzedzają. Wolniej zaczyna pracować też serce chorego.

Po rozpoznaniu wyżej wymienionych objawów warto przebadać poziom hormonów tarczycy we krwi. Nieleczona niedoczynność gruczołu jest równie groźna co nadczynność tarczycy – może doprowadzić nawet do śpiączki hipometabolicznej, a w konsekwencji do śmierci.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może mieć różne przyczyny, do najczęstszych należą:

  • wada wrodzona,
  • zapalenie tarczycy, np. w przebiegu choroby Hashimoto lub pojawiające się u kobiet po porodzie,
  • nadmiar lub niedobór jodu w diecie,
  • leczenie jodem promieniotwórczym, a także niektórymi lekami.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

W przypadku zdiagnozowania niedoczynności tarczycy konieczna jest konsultacja się z lekarzem. Leczenie polega przede wszystkim na suplementacji tyroksyny, która w organizmie ulega częściowo przekształceniu w trójjodotyroninę. Dawki ustala lekarz i na początku leczenia konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu hormonów we krwi, by nie dopuścić do ich przedawkowania.


Bibliografia

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cen.12824/full

http://www.eje-online.org/content/171/5/593.short

https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/12137


Tagi: tarczyca
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password