On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Olej rycynowy - właściwości

Olej stosowany jest powszechnie w kosmetologii przede wszystkim do nawilżania skóry i wzmacniania włosów.

Z czego powstaje

Olej rycynowy wyciskany jest z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis), należącego do rodziny wilczomleczowatych. Jest to krzew występujący naturalnie w Indiach. Olej stosowany jest powszechnie w kosmetologii przede wszystkim do nawilżania skóry i wzmacniania włosów, ale także w przemyśle do oliwienia różnego rodzaju silników.

Jednak ze względu na różne jego właściwości coraz większe jest jego znaczenie w medycynie.

Odstraszanie owadów i pajęczaków

Olej rycynowy odstrasza owady i pajęczaki. Może dzięki temu stanowić składnik naturalnych mieszanek odstraszających komary oraz kleszcze, słabiej działa także na mrówki i termity. Nie jest szkodliwy dla skóry, nie drażni jej, a jednocześnie zapobiega ukąszeniom owadów i przenoszeniu przez nie chorób.

Działanie przeciwbakteryjne

Ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego świetnie nadaje się do smarowania ran, co dezynfekuje je i przyspiesza gojenie. Ostatnio olej rycynowy ma zastosowanie w produkcji żelowych opatrunków przyspieszających gojenie ran.

Działanie przeczyszczające

Od wieków olej rycynowy znany był jako środek przeczyszczający, przynoszący ulgę w zaparciach, co wykorzystywano w przygotowaniu pacjentów do niektórych badań układu pokarmowego, np. kolonoskopii.

Działanie przeciwutleniające

Olej rycynowy ma także właściwości przeciwutleniające, może być więc stosowany do zwalczania wolnych rodników, które odpowiadają za procesy zapalne, powstawanie nowotworów oraz starzenie się organizmu.

Inne części rącznika

Na uwagę zasługują także inne części rącznika, coraz częściej badane pod kątem właściwości przydatnych w medycynie. Liście i korzeń tej rośliny mają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i prawdopodobnie przeciwnowotworowe. Przynajmniej w przypadku niektórych nowotworów dowiedziono, że liście i korzeń powodują zmniejszenie się guza poprzez wpływanie na metabolizm jego komórek. Ekstrakty w korzeni rącznika mogą zapobiegać także powstawaniu cukrzycy, ponieważ stabilizują poziom glukozy we krwi.


Bibliografia

Błachut K. i in., Tolerancja doustnych środków do oczyszczania jelita grubego, Advances in Clinical and Experimental Medicine 2003, vol. 12, p. 1, s. 51–57, online.

Jena J. i Gupta A., Ricinus communis Linn: a phytopharmacological review, International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences 2012, vol. 4, p. 4, s. 25–29, online.

Rana M. i in., Ricinus communis L. – a review, International Journal of PharmTech Research 2012, vol. 4, p. 4, s. 1706–1711, online.

Yaru A. i in., Preparation and characterization of novel antubacterial castor oil-based polyurethane membranes for wound dressing application, Journal of Biomedical Materials Research. Part A 2014, vol. 102, p. 1, s. 84–96, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password