Olejek z oregano

Olejek z oregano nie bez powodu bywa nazywany naturalnym antybiotykiem.

Oregano znane jest przede wszystkim z walorów smakowych – powszechnie stosuje się je jako przyprawę. Rzadko jednak słyszy się o prozdrowotnych właściwościach tej rośliny. Olejek z niej przygotowywany nie bez powodu bywa nazywany naturalnym antybiotykiem.

Oregano to zwyczajowa nazwa lebiodki pospolitej, rośliny zwanej dzikim majerankiem. Właściwości olejku z lebiodki zostały dostrzeżone już w starożytnej Grecji – esencji używano do konserwowania żywności, leczenia trudno gojących się ran i pielęgnacji skóry.

Olejek, który zadziwił naukowców

Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przeprowadzono w 2012 roku badania sprawdzające bakteriostatyczne właściwości olejku z oregano na 20 niezależnych hodowlach bakterii Escherichia coli i Pseudomonas aureginosa pozyskanych od różnych pacjentów. Skuteczność omawianego produktu przewyższyła oczekiwania naukowców, ponieważ okazało się, że olejek silnie oddziaływał we wszystkich próbach badawczych, efektywnie hamując dalszy wzrost kolonii bakteryjnych.

Właśnie te właściwości rośliny znalazły zastosowanie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i zapobieganiu im. Olejek nie tylko zwalcza bakterie, lecz także wykazuje istotne działanie wykrztuśne, działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy przeziębienia i przyspiesza powrót do zdrowia.

Analizy laboratoryjne potwierdziły przeciwutleniającą specyfikę olejku. Niwelując ilość wolnych rodników, antyoksydanty zmniejszają ryzyko formowania się nowotworów, opóźniają procesy starzenia oraz poprawiają zdrowie skóry, zapobiegają uszkodzeniom komórek nabłonkowych. Działanie przeciwzapalnie esencji może miejscowo łagodzić skórne objawy reakcji alergicznych.

Olejkiem z oregano można zwalczać zarówno pasożyty bytujące na skórze, jak i te żyjące wewnątrz organizmu. Zaobserwowano, że intensywna woń esencji odstrasza muchy, komary, pchły czy kleszcze. Co więcej, okazuje się, że jest niezwykle skuteczny w eliminacji pasożytów przewodu pokarmowego. Karwakrol i tymol w nim zawarte wspierają organizm w oczyszczeniu się m.in. z: lamblii, świdrowca czy glisty ludzkiej.

Jak stosować olejek z oregano

Olejek z oregano jest preparatem w pełni naturalnym, lecz z racji dużego stężenia substancji aktywnych może być drażniący. Aby bezpiecznie korzystać z jego prozdrowotnych właściwości, należy stosować rozcieńczony produkt. Kilka kropel olejku z oregano warto dodawać do potraw bądź rozpuszczać w szklance soku czy wody z cytryną lub miodem. Stosując olejek miejscowo na skórę, warto rozcieńczyć go w nierafinowanym oleju kokosowym lub wodzie.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23484421
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10815019
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4400296/

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password