On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Potas dla zdrowia nerwów i mięśni

Reguluje m.in. ciśnienie krwi, gospodarkę wodną i pracę nerek.

Potas jest elektrolitem, odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną w organizmie człowieka. Odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu pracy mięśni i jest niezbędny do właściwego funkcjonowania układu nerwowego. A to tylko niektóre z jego zadań.

Zadba o serce i umysł

Dlaczego ważne jest, utrzymywanie odpowiedniej ilość potasu w organizmie? Pierwiastek ten wraz z sodem utrzymuje równowagę jonową wewnątrz i na zewnątrz komórki. Jego działanie wpływa na ilość wody zatrzymanej w organizmie i na prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Potas bierze udział w powstawaniu potencjału spoczynkowego i czynnościowego błony komórkowej neuronów. Zmiana potencjału błony komórkowej umożliwia przekazywanie informacji. Pierwiastek ten odpowiada też za dostarczanie tlenu do mózgu, prawidłową pracę mięśni i aktywację wielu enzymów. Ponadto potas utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, a jego prawidłowe stężenie w organizmie zmniejsza m.in. ryzyko udaru.

Zapotrzebowanie zwiększa się wraz z wiekiem

Dzienne średnie zapotrzebowanie potasu zmienia się wraz z wiekiem. Niewielkiej dawki potrzebują niemowlęta, którym pierwiastek ten dostarczany jest wraz z mlekiem matki.

Zapotrzebowanie na potas w zależności od wieku:

 • niemowlęta, 0–6 miesięcy – 400 mg,
 • niemowlęta, 6–12 miesięcy – 700 mg,
 • dzieci,1–3 lata – 3000 mg,
 • dzieci, 4–8 lat – 3800 mg,
 • dzieci, 9–13 lat – 4500 mg,
 • młodzież powyżej 14. roku życia oraz dorośli – 4700 mg.

U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na potas nadal wynosi 4700 mg, u matek karmiących piersią zaś dzienna dawka powinna wzrosnąć do 5100 mg.

Hipokaliemia

U osób, które spożywają odpowiednie ilości pokarmów, bardzo rzadko dochodzi do niedoboru potasu. Wystąpienie hipokaliemii możliwe jest przy dużym wysiłku fizycznym oraz wysokiej temperaturze, kiedy dochodzi do nadmiernego wydzielania potu, a najczęściej – przy intensywnych biegunkach lub wymiotach.

Charakterystyczne objawy niedoboru potasu:

 • osłabienie,
 • nadmierna senność,
 • skurcze mięśni,
 • zawroty głowy,
 • nieprawidłowa praca serca – zmniejszona kurczliwość prowadząca niekiedy do arytmii.

Nadmiar potasu – przyczyny i konsekwencje

Zbyt duże stężenie potasu w organizmie może doprowadzić do hiperkaliemii, która jest trudna do zdiagnozowania. Objawy mogą być łagodne i wynikać z wielu różnych problemów zdrowotnych, np. hemolizy czy mocznicy. Nie można lekceważyć zbyt wysokiego poziomu potasu, gdyż może wywołać zaburzenia pracy nerek, zakłócić rytm pracy serca, układu nerwowego i mięśniowego.

Produkty bogate w potas

Potas jest pierwiastkiem niezwykle powszechnym, dlatego nietrudno zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie. Jego najbogatsze źródła to: orzechy, zwłaszcza pistacjowe, migdały oraz suszone owoce. Komponując jadłospis, warto sięgać także po: buraki, pomidory, ogórki, dynie, banany, awokado, owoce cytrusowe, winogrona, czarne borówki, liście moringi, zielone liście warzyw, fasolę i ziemniaki.


Bibliografia

Tagi: potas
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password