On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Wielowymiarowe działanie tarczycy bajkalskiej

Nie tylko przeciwwirusowe – bajkalina ma wiele korzystnych właściwości.

Tarczyca bajkalska

Niepozornie wyglądające rośliny często są prawdziwymi skarbnicami zdrowia. Trafnym przykładem na poparcie tej tezy jest przypadek tarczycy bajkalskiej, zwanej bajkaliną. Osiąga ona wysokość kilkudziesięciu centymetrów i wytwarza drobne kwiaty o niebieskofioletowej barwie. Bajkalina zawdzięcza swoją sławę nie walorom estetycznym, lecz wyjątkowo licznym właściwościom prozdrowotnym.

Tarczyca bajkalska rośnie na suchych, nasłonecznionych glebach wschodniej Azji. Zgodnie z tradycjami dalekowschodniej medycyny naturalnej szczególną efektywność leczniczą przypisuje się suszonemu, rozdrobnionemu korzeniowi rośliny. Jej właściwości zdrowotne przypisuje się głównie flawonoidom – szacuje się, że w sproszkowanym korzeniu bajkaliny jest ich ponad 40.

Wsparcie w walce z infekcjami

Pierwotnie w medycynie naturalnej wykorzystywano przede wszystkim przeciwwirusowe działanie bajkaliny – stosowana była głównie jako środek prewencji i zwalczania wirusowego zapalenia wątroby. Współczesne badania potwierdziły efektywność rośliny w zwalczaniu wirusów grypy, wirusa RSV, a nawet wirusa HIV. Co więcej, tarczyca bajkalska zdaje się działać również antybakteryjne – analizy świadczą o skuteczności zawartych w roślinie flawonoidów w hamowaniu rozwoju bakterii z grup Escherichia coli, Salmonella paratyphi czy Helicobacter pylori.

Zdrowie jamy ustnej

Przeciwbakteryjne działanie tarczycy bajkalskiej nie kończy się na eliminowaniu infekcji przewodu pokarmowego. Naukowcy podkreślają istotną rolę rośliny w profilaktyce próchnicy, gdyż zawarte w niej flawonoidy odpowiadają za zwalczanie głównego indykatora procesu próchniczego – bakterii Streptococcus mutans. Ponadto z uwagi na przeciwzapalne działanie bajkalina bywa wykorzystywana w prewencji i leczeniu chorób przyzębia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w badaniach potwierdzono przeciwgrzybicze działanie tarczycy bajkalskiej, co uzasadnia jej rolę w profilaktyce oraz terapii grzybiczych chorób jamy ustnej.

Pomoc w codziennym biegu

Badania dowodzą, że związki zawarte w bajkalinie oddziałują na receptory GABA-ergiczne występujące w mózgu. Działając podobnie jak przy pobudzeniu receptora przez neuroprzekaźnik, tarczyca bajkalska może pomagać w uspokojeniu i rozładowaniu stresu. Co istotne, bajkalina oddziałuje na receptory GABA-A, nie wywołując skutków ubocznych charakterystycznych dla substancji wpływających na aktywację układu GABA-ergicznego.

Obserwacje kliniczne sugerują skuteczność tej rośliny w poprawianiu jakości snu i kuracji bezsenności. Obecnie prowadzone są badania mające na celu potwierdzenie bądź wykluczenie tych spekulacji.

Naturalne wspomaganie pamięci

Obecne w tarczycy bajkalskiej flawonoidy odpowiedzialne są za poprawienie czynności hipokampu i stymulowanie tworzenia nowych połączeń nerwowych. Przedmiotem wielu testów jest rola przeciwzapalnych właściwości bajkaliny w leczeniu choroby Alzheimera. Co ważne, obserwacje wskazują, że specyficzne dla rośliny związki chemiczne odpowiedzialne są za rozwój neuronów w rejonach mózgu dotkniętych zniszczeniami.

Broń przeciwko nowotworom

Badania wskazują, że spożywanie ekstraktów z korzenia i kwiatów tarczycy bajkalskiej ma działanie silnie przeciwrakowe, szczególnie w przypadku guzów jelit i piersi. Metabolity związków chemicznych obecnych w roślinie mogą pobudzać komórki nowotworowe do apoptozy – programowanej śmierci. Co więcej, regularne spożywanie rośliny podnosi ilość i aktywność limfocytów T, które zapobiegają formowaniu się guzów nowotworowych już na wczesnych etapach. Działające antyoksydacyjnie flawonoidy znacząco zmniejszają ilość wolnych rodników, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie niektórych rodzajów nowotworów.

Dla pięknej skóry

Antyalergiczne, przeciwzapalne i łagodzące działanie bajkaliny bywa wykorzystywane w naturalnej pielęgnacji skóry. Roślina odpowiedzialna jest za odżywienie i regenerację komórek naskórka. Flawonoidy, szczególnie wogonina i oroksylina A, wykazują silne działanie przeciwutleniające, co przekłada się na ochronę komórek naskórka i opóźnienie powstawania oznak starzenia. Obecnie badana jest rola bajkaliny w prewencji nowotworów skóry.

Tarczyca bajkalska może wykazywać nieznaczną toksyczność względem nadwrażliwej skóry – w przypadku wystąpienia zaczerwienienia, opuchlizny lub wysypki należy zaprzestać naskórnego stosowania rośliny i skonsultować się z dermatologiem.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password