On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Wykorzystanie kordycepsu w sporcie

Maczużnik chiński może posłużyć nie tylko zawodowym sportowcom.

W pracy nad wydolnością organizmu i osiągnięciami sportowymi podstawą jest regularny trening. Wątpliwości nie budzi też istotna rola odpowiednio dobranych diety oraz suplementacji. Zawodowi sportowcy coraz częściej ponad syntetyczne specyfiki przedkładają naturalne produkty, doceniając ich większe bezpieczeństwo, znikomą toksyczność oraz zauważalnie mniejszą ingerencję w funkcjonowanie organizmu. Jednym z najbardziej cenionych naturalnych suplementów jest kordyceps.

Kordyceps – sekret z najwyższych gór świata

Kordyceps, Cordyceps sinensis – nazywany też maczużnikiem chińskim – to gatunek grzyba od lat wykorzystywany jako wsparcie dla osób aktywnie trenujących. Ten specyficzny dla górskich rejonów Tybetu grzyb przez lata pozostawał sekretem lokalnej ludności. Sytuacja zmieniła się w roku 1988, gdy chińscy olimpijczycy oskarżeni o stosowanie dopingu oczyścili się z zarzutów, jako sekret swoich sukcesów przedstawiając naturalne środki na bazie kordycepsu.

Kordyceps zwiększa produkcję ATP

W wyniku badań przeprowadzonych w 2011 roku naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja maczużnikiem chińskim powoduje zwiększone wchłanianie glukozy z krwi do komórek mięśniowych. W mitochondriach glukoza wykorzystywana jest do procesów oddechowych, których najważniejszym produktem jest wysokoenergetyczny związek: adenozynotrifosforan – ATP. Zwiększone otrzymywanie ATP oznacza zwiększenie zapasu energii, co bezpośrednio przekłada się na polepszenie wydolności i wytrzymałości organizmu.

Znaczenie w budowowaniu masy mięśniowej

Korzystne działanie maczużnika chińskiego interesuje też sportowców zabiegających o rozbudowę tkanki mięśniowej. Badania dowiodły, że regularne spożywanie kordycepcu oddziałuje na komórki Leydiga znajdując się w jądrach, nasilając syntezę testosteronu. Ten steroidowy hormon wykazuje działanie anaboliczne – stymuluje syntezę białka w komórkach, powodując przyrost masy mięśniowej.

Właściwości antyoksydacyjne

Co więcej, analiza składu chemicznego kordycpesu wykazała, że jest on bogatym źródłem przeciwutleniaczy – związków odpowiadających za niwelowanie nadmiaru wolnych rodników w organizmie. Z racji swoich antyoksydacyjnych właściwości maczużnik chiński opóźnia starzenie się komórek, pozwalając na zachowanie młodzieńczej witalności przez długi czas.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password