On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Zapalenie zatok

Powstaje ono w wyniku obrzęku błony śluzowej wyścielającej zatoki i nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań.

Zatoki - budowa i przyczyny ich zapalenia

Zatoki przynosowe są jamami czaszki wypełnionymi powietrzem, mają połączenie z jamą nosową. U człowieka są 4 pary zatok: szczękowe, sitowe, czołowe oraz klinowe. Pokryte są one błoną śluzową, która jest uwypukleniem błony śluzowej z jamy nosowej i w fizjologicznych warunkach wypełnione są niewielką ilością wydzieliny. Podczas zapalenia błona ta brzęknie i blokuje ujście do jamy nosowej, co powoduje gromadzenie się wydzieliny wewnątrz zatok. Najczęstszą przyczyną są infekcje o różnej etiologii (bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej), ale coraz częściej obserwuje się zapalenie zatok w przebiegu nierozpoznanej lub źle kontrolowanej alergii.

Objawy i diagnostyka

Do objawów należą: wyciek wodnistej cieczy z nosa, która często spływa po tylnej ścianie gardła, wywołując: kaszel, ból głowy z uczuciem rozpierania w okolicach chorej zatoki, upośledzenie węchu, a także gorączka i tkliwość uciskowa w okolicy chorej zatoki. Diagnostyka – rynoskopia przednia, polegająca na obejrzeniu jamy nosa wziernikiem z użyciem lampy czołowej. Dzięki temu lekarz może ocenić stan błony śluzowej i sprawdzić, czy są polipy w nosie. W zależności od podejrzewanej etiologii zapalenia wykonuje się dodatkowe badania, m.in.: tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny (w podejrzeniu zapalenia grzybiczego), testy alergiczne lub posiew na bakterie.

Leczenie

Leczenie jest połączeniem łagodzenia objawów i zwalczania przyczyn, dlatego będzie się różnić. W ramach łagodzenia objawów w każdym przypadku można płukać jamę nosową roztworem soli fizjologicznej, stosować leki obkurczające błonę śluzową i w razie bólu głowy lub podwyższonej temperatury stosować leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Czasami po kilku dniach zapalenie ustępuje samoistnie. Jeżeli jednak tak nie jest, lekarz może przepisać antybiotyk (w infekcji bakteryjnej), leki przeciwhistaminowe (w alergii) lub leki przeciwgrzybicze.

Powikłania i profilaktyka

Zapalenia zatok nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, jak: zapalenie tkanek oczodołu, ropień oczodołu, zapalenie kości i szpiku kostnego ścian zatoki, zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i ropień mózgu. Aby obniżyć ryzyko zapalenia, należy unikać osób z infekcjami górnych dróg oddechowych i zminimalizować ekspozycję na dym papierosowy oraz zanieczyszczenie powietrza. Ważne jest również kontrolowanie i leczenie alergii.

Podsumowanie

Zapalenie zatok to obrzęk błony śluzowej wyścielającej zatoki, prowadzący do blokady odpływu wydzieliny produkowanej przez błonę. Etiologia jest różna, a od niej zależy leczenie. Zapalenia zatok nie należy zaniedbać, ponieważ nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań, jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu.


Bibliografia

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2017/18, wyd. 9, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 678–681


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password