On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Orzechy piorące - ekologiczna alternatywa

EKOLOGICZNE MYCIE

Orzechy piorące pochodzą z drzew o nazwie "Sapindus Mukorossi", rosnących w Indiach i Nepalu. Po zebraniu z drzewa rozłupuje się je i usuwa środek, następnie suszy aż do uzyskania ciemnego koloru. Głównym aktywnym czynnikiem jest naturalne mydło - substancja o nazwie saponina, która w kontakcie z ciepłą wodą zamienia się w myjącą pianę. Orzechy mydlące są bardzo ekonomiczne, ponieważ są produktem wielokrotnego użytku. Tak, z użyciem kilku lub kilkunastu łupin można zrobić kilka prań. Typowe opakowanie 1kg powinno wystarczyć nam na około rok, a kosztuje niecałe 20zł.

Orzechy te są w 100% ekologiczne, naturalne i ulegają całkowitej biodegradacji. Stanowią idealną alternatywę dla osób ceniących zdrowy styl życia. Do ich produkcji nie trzeba stawiać fabryk i stosować różnych, często szkodliwych, substancji chemicznych. Ponadto orzechy do prania zawierają także substancje grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu są polecane osobom borykającym się z alergiami i problemami skórnymi. Jednocześnie są bardzo delikatne dla tkanin - w Nepalu pierze się w nich nawet delikatne jedwabie.

ZASTOSOWANIA

Orzechy piorące, mimo swojej nazwy, mają wiele innych zastosowań. Wszystkie znane nam sposoby, w jakie można wykorzystać ten naturalny produkt zebraliśmy poniżej:

1) PRANIE

Umieść 6-10 łupin w bawełnianym woreczku lub skarpetce i dokładnie zawiąż. Włóż do pralki razem z ubraniami i pierz w temperaturze 30-90 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 60 stopni powoduje znacznie mocniejsze wydzielanie mydlącej piany. Do białych ubrań należy dodać łyżkę sody oczyszczonej.
Same orzechy piorące nie pozostawiają na ubraniach zapachu. Jeżeli chcemy, możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu. W podobny sposób można wykorzystać orzechy do prania ręcznego.
Ubrania prane orzechami nie wymagają dodatkowych zmiękczaczy, ponieważ łupiny orzechów piorących zawierają niewielkie ilości substancji zmiękczających.

2) PŁYNNE MYDŁO

Garść (ok. 40-50 łupin) pokrusz na małe kawałeczki, a następnie wrzuć do ok. 1 litra wody. Mieszaninę tę doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez ok. 20 minut. Dzięki temu saponina zostanie rozpuszczona w wodzie. Na koniec odcedź łuski z gotowego mydła. Płynne mydło z orzechów ma wiele zastosowań, które opiszę poniżej.

3) MYCIE JEDZENIA

Zamocz owoce i warzywa na ok. 10 minut w płynnym mydle. Następnie opłucz je wodą. W ten sposób, dzięki płynnemu mydłu z orzechów piorących, Twoje owoce i warzywa zostaną odkażone z drobnoustrojów, które znajdowały się na ich powierzchni. Mydło może być później użyte np. do czyszczenia w domu.

4) SZAMPON

Płynne mydło z orzechów piorących doskonale radzi sobie z łupieżem, a także sprawia, że włosy są miękkie i mocne. Wystarczy nałożyć na głowę na ok. 5-10 minut, a następnie spłukać. Efekty powinny być widoczne po kilku użyciach.

5) CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Zanurz biżuterię na minutę w płynnym mydle, a następnie przetrzyj suchą szmatką. Biżuteria odzyska blask i świeżość. Po użyciu mydło możesz wykorzystać do czyszczenia domu.

6) OCHRONA ROŚLIN

Mydło orzechowe znakomicie odstrasza insekty. Wystarczy spryskać nim delikatnie rośliny i ziemię pod nimi.

7) CZYSZCZENIE DOMU

Płynne mydło z orzechów piorących jest tanim i naturalnym, ale efektywnym i uniwersalnym płynem myjącym. Możemy zmywać nim blaty, podłogi, powierzchnie szafek. Ze względu na właściwości odkażające, szczególnie polecamy mydło orzechowe do mycia łazienki i kuchni.

WADY:

Orzechy mydlane nie są środkiem idealnym i oczywiście mają swoje mankamenty:
- Pranie i czyszczenie mocno zabrudzonych ubrań lub powierzchni może nie być wystarczająco skuteczne w porównaniu z chemicznymi środkami.
- Należy unikać prania polarów, ponieważ materiał ten może ulec zatłuszczeniu.
- Gotowe mydło z orzechów należy przechowywać w lodówce, ponieważ w temperaturze pokojowej psuje się ono w ciągu kilku dni.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password