On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Zdrowotne działanie luteiny

Poznaj pozytywny wpływ luteiny na organizm.

Zdrowotne działanie luteiny

Wiele naturalnych barwników ma pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu. Nie inaczej jest z luteiną – żółtym barwnikiem. Luteina to związek organiczny z grupy karotenoidów podgrupy ksantofili. Karotenoidy są jedną z najważniejszych grup naturalnych barwników o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Najpopularniejsze w tej grupie są: luteina, likopen, zeaksantyna, beta-karoten.

Działanie prozdrowotne luteiny

Luteina ulega w organizmie podobnym przemianom jak lipidy. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego najkorzystniej jest spożywać produkty z jej wysoką zawartością w połączeniu np. z dobrymi olejami, dzięki czemu zwiększa się przyswajalność. Ma wszechstronne działanie zdrowotne, jednak najważniejszy wpływ wywiera na zdrowie oczu.

Sekret plamki żółtej

Plamka żółta to miejsce w obrębie siatkówki oka, w którym zgromadzonych jest najwięcej czopków – to właśnie w tym miejscu rozdzielczość i ostrość widzenia jest największa. Plamka żółta jest jednak podatna na zwyrodnienia indukowane przez promienie UV i negatywne działanie wolnych rodników. Badania wykazały, że luteina aktywnie gromadzi się w obrębie siatkówki oka, gdzie pełni dwojaką funkcję:
• stanowi filtr światła niebieskiego, absorbując częstotliwości światła mogące zwiększać wrażliwość na uszkodzenia wolnorodnikowe,
• wykazując znaczny potencjał antyoksydacyjny, aktywnie eliminuje zgromadzone wolne rodniki.

To działanie zapobiega takim chorobom, jak: zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnieniom plamki żółtej związanym z wiekiem, poprawiając obiektywne parametry widzenia i hamując postępowanie zmian. Badania sugerują, że utrzymanie odpowiednio wysokiego stężenia luteiny od najmłodszych lat wpływa pozytywnie na zdrowie plamki żółtej i siatkówki.

Luteina a zdrowa skóra

Okazuje się, że luteina stanowi swoistą barierę ochronną dla skóry, chroniąc ją przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Działanie to nie tylko obniża ryzyko nowotworów skóry, ale także pomaga w utrzymaniu zdrowej cery. Warto pamiętać o wysokim potencjale przeciwutleniającym barwnika – antyoksydacyjne działanie spowalnia procesy starzenia i zmniejsza uszkodzenia komórek nabłonkowych powodowane przez wolne rodniki.

Inne działania

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym przeciwdziała także wielu nowotworom (zmniejsza ryzyko raka płuc, piersi, szyjki macicy), zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego (chroni go przed miażdżycą i chorobami serca), a także nowotworom i udarom mózgu.
Coraz częściej wskazuje się na istotną rolę luteiny w utrzymaniu prawidłowej glikemii i przeciwdziałaniu cukrzycy.

Gdzie szukać luteiny?

Naturalnie występuje w roślinach, ale nie tylko, bo znaleźć ją można również w żółtkach jaj, co jest skutkiem karmienia kur produktami roślinnymi o wysokiej zawartości luteiny. Do zastosowań przemysłowych otrzymuje się ją głównie z traw, jednak do produkcji żywności pozyskuje się ją z różnych źródeł. Występuje głównie w zielonych liściach oraz w żółtych i pomarańczowych warzywach. Najwięcej można znaleźć w jarmużu (39 mg/100 g) lub szpinaku (11 mg/100 g). W warzywach, takich jak: sałata, brokuły, dynia i marchew jej zawartość jest znacznie niższa. Można ją znaleźć również w owocach, np. agrest, kiwi awokado, jednak jej zawartość jest nieporównywalnie mniejsza w stosunku do warzyw. W przypadkach znacznych niedoborów luteiny warto skonsultować z lekarzem suplementację środkami dostępnymi w aptekach.

Skutki uboczne luteiny

Jedynym obserwowanym działaniem niepożądanym, wynikającym z przyjmowania preparatów zawierających luteinę jest brązowienie skóry. To karotenemia, czyli nadmierne stężenie karotenu we krwi. Podobny efekt występuje przy jedzeniu nadmiernych ilości marchwi lub piciu soku.


Bibliografia

J. Gawęcka, T. Jędryka, Analiza sensoryczna, wybrane metody i przykłady zastosowań, Poznań 2001
E. Kwiatkowska, Luteina-źródło w diecie i potencjalna rola prozdrowotna [w:] Postępy Fitoterapii 2010 nr 2, s. 97–100
Farmacjapraktyczna.pl

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168000
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25813074
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3708350/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC305368/


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password