On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Różne oblicza diety roślinnej

Dieta wegetariańska niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, ale też posiada pewne wady, niektóre odmiany tych diet są niezwykle rygorystyczne.

Wegetarianizm, a weganizm

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania różnymi dietami roślinnymi. Ich popularność wynika nie tylko z przesłanek etycznych, ale również medycznych – właściwie zbilansowane diety roślinne mogą wspomóc profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, a jedną z najbardziej restrykcyjnych jest weganizm.

Diety roślinne

Wegetarianizm wywodzi się z Indii i państw Bliskiego Wschodu. Początkowo był częścią tamtejszych wierzeń, obecnie jednak wśród motywów stosowania diet roślinnych najczęściej wymienia się: względy etyczne i ekologiczne (troskę o dobro zwierząt), przesłanki zdrowotne oraz preferencje smakowe. Wegetarianizm bywa również elementem proekologicznej postawy życiowej.

Dieta wegetariańska wyklucza spożywanie mięsa (w tym ryb i owoców morza) oraz produktów pochodzących z uboju zwierząt (takich jak smalec czy żelatyna). Wegetarianie swój jadłospis komponują m.in. z roślin zbożowych, strączkowych i oleistych, warzyw, owoców, orzechów, grzybów. W zależności od odmiany diety wegetarianie mogą dodatkowo rezygnować z różnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu wyróżnia się m.in.:

  • laktoowowegetarianizm – nie wymaga wykluczenia dodatkowych produktów pozyskanych od zwierząt (dopuszcza spożywanie jaj, nabiału, miodu),
  • laktowegetarianizm – wyklucza spożywanie jaj,
  • owowegetarianizm – z produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszcza jedynie spożywanie jaj,
  • witarianizm – polega na spożywaniu wyłącznie pokarmów roślinnych niepoddanych obróbce termicznej,
  • frutarianizm – podstawą żywienia są warzywa i owoce, których pozyskanie nie powoduje obumarcia rośliny.

Sposób żywienia i styl życia

Jak już wspomniano, jedną z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu jest weganizm, który zakłada wykluczenie z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, mleka, serów, miodu). W szerszym kontekście weganizm dotyczy zarówno diety, jak i innych sfer życia. Często rozumiany jest jako proekologiczna postawa, charakteryzująca się sprzeciwem wobec szeroko pojętemu wykorzystywaniu zwierząt. Tak rozumiany wynika głównie z przyczyn etycznych. Weganie rezygnują z zakupu ubrań wykonanych z produktów odzwierzęcych (ze skóry czy z futra) i kosmetyków testowanych na zwierzętach. Dodatkowo nie uczestniczą w rozrywkach z udziałem zwierząt (cyrk, oceanarium).

Dieta wegańska, w przeciwieństwie do diet roślinnych niewykluczających spożywania nabiału, jest niepełnowartościowa i wymaga suplementacji witaminy B12.

Diety roślinne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Według Carlson, Kippsa, Lockie i innych (1985) posiłki laktoowowegetarian i wegan zawierają więcej błonnika i przeciwutleniaczy niż osób jedzących mięso i ryby. Diety roślinne charakteryzują się ponadto mniejszą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Posiłki wegetariańskie i wegańskie są jednak ubogie w niektóre witaminy (B12, B2, D) i minerały (wapń, żelazo, jod).

Wśród korzystnych efektów stosowania diet roślinnych wymienia się obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i wskaźnika BMI. Osoby stosujące diety roślinne są mniej narażone na choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość i niektóre nowotwory (np. raka jelita grubego).

 


Bibliografia

Carlson E., Kipps M., Lockie A. i in., A comparative evaluation of vegan, vegetarian and omnivore diets, Journal of Plant Foods 1985, nr 6 (2), s. 89–100.

Phillips F., Vegetarian nutrition, Nutrition Bulletin 2005, nr 30 (2), s. 132–167.

Śliż D., Zgliczyński W.S., Szeligowska J. i in., Modyfikacja zwyczajów żywieniowych w prewencji chorób cywilizacyjnych, Postępy Nauk Medycznych 2016, nr 5, s. 344–349.

Śliwińska A., Olszówka M., Pieszko M., Ocena wiedzy na temat diet wegetariańskich wśród populacji trójmiejskiej, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni 2014, nr 86, s. 133–146

Pyrzyńska E., Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania – postawy i zachowania wegetarian w Polsce, Zeszyty Naukowe Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 2013, nr 906, s. 27–36.

Kunachowicz H., Czarnowska-Misztal E., Turlejska H., Zasady żywienia człowieka, Warszawa 2000, s. 237–241.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password