On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Synefryna - odchudzająca moc cytrusów

Substancja zawarta w skórce cytrusów, silnie wpływa na spalanie tłuszczu, dlatego jest stosowana przez sportowców oraz osoby zmagające się z otyłością.

Synefryna 

Jest substancją naturalnego pochodzenia, składnikiem suplementów dla sportowców i osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Budowę i właściwości ma zbliżone do efedryny, która z powodu licznych skutków ubocznych została wycofana z szerszego stosowania. Synefryna uznawana jest za dużo bezpieczniejszą, dlatego możliwości jej zastosowania są dyskutowane.

Właściwości

Jest to protoalkaloid znajdujący się głównie w skórce gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium). Jej zawartość w ekstrakcie z tych owoców wynosi około 6%. Jej źródłem mogą być także inne gatunki cytrusów i przygotowane z nich soki czy przetwory (np. dżemy). Synefryna zaliczana jest do termogeników i stymulantów – oddziałuje na receptory adrenergiczne, pobudzając układ nerwowy. Wpływa na: podwyższenie ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, usprawnienie krążenia, rozszerzenie oskrzeli. Powoduje również intensywne wytwarzanie ciepła, przyspieszenie tempa metabolizmu i podwyższenie zużycia energii. Jej użyteczność w terapii odchudzającej wynika ponadto z właściwości lipolitycznych i katabolicznych.

 Zastosowanie

Synefryna jest stosowana przede wszystkim do redukcji tkanki tłuszczowej, może być więc środkiem wspomagającym odchudzanie. Z jej właściwości często korzystają kulturyści przed zawodami, kiedy trzeba uwidocznić tkankę mięśniową. Związek ten polecany jest sportowcom, którym zależy na zwiększeniu wydolności organizmu i osiąganiu lepszych efektów treningowych. Może pomóc również w leczeniu astmy, alergii i zatok.

Środki ostrożności

Bezpieczeństwo stosowania i właściwe dawkowanie tej substancji wciąż są dyskutowane. Zaleca się, aby jej dzienne spożycie nie przekraczało 27 mg. Nie powinny jej przyjmować osoby po 60. roku życia, pacjenci cierpiący z powodu nadciśnienia i chorób układu sercowo-naczyniowego. Ze względu na wzajemne interakcje nie należy nigdy łączyć jej z kofeiną, tyroksyną, lekami oddziałującymi na układ nerwowy lub krążenia.

 
Bibliografia

Kania M., Derebecka N., Mikołajczak P.Ł. i in., Glukomannan i inne substancje pochodzenia roślinnego stosowane w leczeniu otyłości oraz chorób towarzyszących, Postępy Fitoterapii 2013, nr 2(14), s. 132–139.

Waligórski Ł., Synefryna z gorzkiej pomarańczy – właściwości odchudzające, Poradnikzdrowie.pl, 24.04.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/synefryna-z-gorzkiej-pomaranczy-wlasciwosci-odchudzajace-aa-mSU6-GZTk-1JSf.html [dostęp: 02.04.2019].

 


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password