On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Algi źródło DHA oraz witamin i minerałów

Uznawane są za superfood, ponieważ zawierają duże ilości korzystnych dla zdrowia składników takich jak: witaminy, minerały i niezbędne kwasy tłuszczowe.

Zielone zdrowie

Algi (glony) to samożywne organizmy wodne, występujące we wszystkich strefach geograficznych. Do grupy tej zalicza się ponad 20 tys. gatunków należących do królestw: roślin, bakterii i protista. Algi, ze względu na dużą zawartość substancji korzystnie oddziałujących na zdrowie, uznaje się za tzw. superfood. Są one bogate m.in. w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), pełniące wiele ważnych funkcji fizjologicznych w ludzkim organizmie.

Bogate w witaminy i minerały

Skład alg jest zróżnicowany i uzależniony od warunków ich wzrostu: temperatury, wilgotności, oświetlenia, pH. Do głównych substancji występujących w glonach należą: polisacharydy białka, polifenole, barwniki (chlorofil, fikocyjanina), witaminy (B1, B2,B5, B6, B12, C, E, A i D), makro- i mikroelementy (żelazo, miedź, brom, cynk, jod, wapń, magnez i mangan).

 Źródło DHA

Na biologiczną aktywność alg duży wpływ mają znajdujące się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe. Glony są bardzo dobrym źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 – dokozaheksanowego (DHA) i eikozapentenowego (EPA). Związki te są substratami w syntezie eikozanoidów (prostaglandyn, leukotrienów i tromboksanów) pełniących funkcję hormonów tkankowych i regulujących procesy krzepnięcia krwi, reakcje zapalne i odpornościowe, skurcze mięśni. Kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, hipotensyjnie i przeciwnowotworowo.

Kwasy DHA i EPA zmniejszają stężenie trójglicerydów w osoczu, ograniczają ich resyntezę w wątrobie i jelitach oraz przyspieszają ich rozpad. Dzięki temu mogą wspomóc profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Kwas DHA odgrywa istotną rolę w rozwoju układu nerwowego i wzroku. Jego najwyższe stężenie stwierdza się w siatkówce oka i w mózgu. Wzmożona retencja DHA przez komórki układu nerwowego zachodzi u płodów i nowo narodzonych dzieci. Stąd tak ważne jest odpowiednie stężenie tego kwasu u matek. U wcześniaków gromadzenie DHA jest utrudnione, dlatego zalecana jest jego suplementacja.

Naturalnym źródłem kwasu DHA są algi i odżywiające się nimi ryby. Oleje o dużej zawartości DHA pozyskuje się m.in. z glonów: Crypthecodinium cohnii, Schizochytrium sp.

Dobre dla wegetarian

Na niedobory kwasu DHA szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie. Przemiana kwasu alfa-liponowego (ALA) do EPA i DHA jest mało wydajna, dlatego konieczne jest przyjmowanie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 wraz z pożywaniem. Olej z alg jest dobrym zamiennikiem dla ryb, dostarczającym znacznych ilości kwasu DHA osobom na diecie roślinnej. Jego przyjmowanie może zapobiec niedoborom długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Stosowanie suplementów z alg poleca się zwłaszcza kobietom w ciąży i karmiącym, seniorom oraz dzieciom.


Bibliografia

Sobiecki J., Kwasy omega-3 w diecie wegańskiej i wegetariańskiej – praktyczne wskazówki, Mp.pl, 07.06.2019, online: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/211003,kwasy-omega-3-w-diecie-weganskiej-i-wegetarianskiej-praktyczne-wskazowki [dostęp: 07.01.2019].

Zdrojewicz Z., Bieżyński B., Krajewski P., Czy warto jeść algi?, Medycyna Rodzinna 2018, nr 1a, s. 72-79

Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A., Pietryczuk A., Znaczenie terapeutyczne, kosmetyczne i dietetyczne niektórych glonów, Postępy Fitoterapii 2009, nr 3, s. 168-174.

Bałasińska B., Jank M., Kulasek G., Właściwości i rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w utrzymaniu zdrowia ludzi i zwierząt, Życie Weterynaryjne 2010, nr 85 (9), s. 749-756.

Materac E., Marczyński Z., Bodek K.H., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2013, t. 46, nr 2, s. 225–233.

Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń 2015, t. 12, nr 3, s. 154-159.

Pielesz A., Algi i alginy – leczenie, zdrowie, uroda, 2010, s. 7-34.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password