On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Figa - słodki i zdrowy owoc

Warto ten owoc włączyć do diety, ponieważ ze względu na zawarte w niej witaminy wspiera pracę układu pokarmowego i poprawia odporność organizmu.

Właściwości prozdrowotne

Figi często postrzegane są wyłącznie jako słodka przekąska bądź egzotyczny dodatek do deserów, sałatek czy dań mięsnych. Często używane są do produkcji dżemów, galaretek, ciast i napojów. Wspaniały smak nie jest jednak ich jedyną zaletą. Zawierają wartościowe składniki odżywcze i dlatego warto włączyć je do codziennych posiłków.

Figowiec pospolity (Ficus carica L.) to roślina należąca do rodziny morwowatych. Naturalnie występuje m.in. w: północno-zachodnich Indiach, Iranie, Pakistanie, Afganistanie, Azerbejdżanie, Maroku, krajach śródziemnomorskich i na Wyspach Kanaryjskich. Figi to owocostany figowca pospolitego. W ich wnętrzu kryje się mnóstwo drobnych owoców mających postać niełupek. Figi jadalne pochodzą z roślin wytwarzających tylko kwiaty żeńskie. Powstające z kwiatostanów męskich figi kozie nie nadają się do spożycia.

Najważniejsze składniki

Figi świeże i suszone mogą być doskonałym źródłem polifenoli, witamin i minerałów. Są bogate w: potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo oraz witaminy B1, B2, i C. Odznaczają się również zawartością błonnika i cukrów prostych – w świeżych owocach tych ostatnich może być ok. 13%, w suszonych – nawet 77%. Znajdują się w nich również kwasy organiczne (głównie jabłkowy, oksalowy i cytrynowy).

Właściwości i zastosowanie

Od dawna używa się fig w medycynie naturalnej. Do ich dobroczynnych właściwości należą przede wszystkim wspomaganie trawienia i poprawa perystaltyki jelit. Jako produkty wysokobłonnikowe mogą stanowić skuteczny środek na zaparcia. Są również zalecane osobom zmagającym się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, gdyż korzystnie wpływają na pracę serca i stan naczyń krwionośnych. Można stosować je w nadciśnieniu czy przy podwyższonym poziomie cholesterolu.

Owoce figowca pospolitego wykazują też działanie zasadotwórcze, warto więc je stosować, gdy zaburzeniu ulegnie równowaga kwasowo-zasadowa organizmu. Po figi powinny sięgnąć osoby mające niedobory żelaza, wapnia czy magnezu, a także dzieci, kobiety w ciąży, sportowcy, osoby starsze, zestresowane i intensywnie pracujące. Owoce te sprawdzą się także w profilaktyce i leczeniu osteoporozy oraz niedokrwistości.

Dzięki korzystnemu działaniu na układ nerwowy figi mogą poprawić koncentrację i ułatwić zasypianie. Składniki w nich zawarte (przede wszystkim polifenole) neutralizują działanie wolnych rodników, a co za tym idzie – wspierają profilaktykę antynowotworową i opóźniają procesy starzenia. Wywar z owoców bywa stosowany jako naturalny środek moczopędny, przeciwgorączkowy, napotny i wykrztuśny. Warto używać go do złagodzenia dolegliwości związanych z: przeziębieniami, infekcjami gardła, schorzeniami nerek czy zapaleniem pęcherza moczowego.

Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych większość osób może jeść figi, powinni z nich jednak zrezygnować diabetycy, a także osoby cierpiące na migreny z powodu zawartości tyraminy .


Bibliografia

Drużyńska B., Sieradzka B., Majewska E. i in., Wybrane składniki bioaktywne i właściwości przeciwrodnikowe owoców żurawiny i fig suszonych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2016, t. 49, nr 3, s. 272–275.

Karczmarczuk R., Figowce użyteczne i dekoracyjne, Wszechświat 2013, nr 1–3 (114), s. 34–37.

Świetlikowska K. (red.), Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, Warszawa 2008, s. 335.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password