On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Genetyczna choroba śmiertelna

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i dotyczą głównie układu oddechowego i trawiennego.

Mukowiscydoza

Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, w której występuje mutacja genu białka błonowego CFTR. Jest ono odpowiedzialne za prawidłową funkcję gruczołów zewnątrzwydzielniczych, głównie w układzie pokarmowym i oddechowym. Przez nieprawidłową funkcję kanału chlorkowego, którego działanie koduje CFTR, wydzieliny wewnętrzne, takie jak śluz znajdujący się w płucach, są o wiele gęstsze i gorzej odkrztuszane. Predysponuje to do powstawania infekcji, ponieważ duża zawartość chloru w wydzielinie inaktywuje enzymy biorące udział w obronie przed zakażeniami. W układzie pokarmowym gęstsza wydzielina powoduje zastój soku trzustkowego w trzustce, co aktywuje enzymy rozkładające ten narząd, powodując jego stan zapalny, a w dłuższym okresie – niewydolność wydzielniczą trzustki i cukrzycę.

Dziedziczenie

Jest to choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie. Oznacza to, że mutacja znajduje się na chromosomie innym niż te odpowiedzialne za płeć (X i Y) oraz że potrzebne są dwie wadliwe wersje genu, aby powstała choroba. Osoby z jedną wadliwą wersją tego genu są zdrowe, ale są nosicielami. Oznacza to, że mogą przekazać wadliwą wersję genu potomstwu, a jeżeli ich partner również jest nosicielem takiego genu, to prawdopodobieństwo wystąpienia mukowiscydozy u potomstwa wynosi 25%. Jest to istotne, ponieważ mutacja genu CFTR jest najczęstsza spośród wszystkich mutacji. Wiele osób nie wie, że jest nosicielem wadliwego genu, dowiaduje się o tym, dopiero kiedy okazuje się, że ich potomstwo choruje na mukowiscydozę.

Objawy

Pojawiają się one zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie. Należy do nich kaszel z odkrztuszaną gęstą, ropną wydzieliną, krwioplucie, duszność, przewlekły ropny nieżyt nosa, oddawanie obfitych i cuchnących stolców, wzdęcia, bóle brzucha, epizody długotrwałego zaparcia oraz utrata masy ciała. Choroba ta ma przebieg przewlekły, zaczyna się w dzieciństwie i prowadzi do śmierci w młodym wieku (w Polsce około 18. roku życia). Powodem jest długotrwała destrukcja oskrzeli i płuc prowadząca do niewydolności oddechowej.

Diagnoza i leczenie

Aby zdiagnozować mukowiscydozę, robi się badania stężenia jonu chlorkowego w pocie oraz badanie genetyczne na mutację genu CFTR. W badaniach obrazowych, np. zdjęcie rentgenowskie, można zobaczyć zmiany w płucach zależne od zaawansowania choroby, a w badaniach czynnościowych, np. spirometrii – zaburzenia wentylacji. Leczenie składa się z działań niefarmakologicznych oraz leków. Do tych pierwszych zaliczamy: rehabilitację oddechową, odpowiednią dietę bogatokaloryczną uzupełnianą odpowiednimi witaminami i enzymami, tlenoterapię, bardzo istotne są szczepienia. Farmakoterapia polega na podawaniu: leków rozszerzających oskrzela, leków rozrzedzających śluz zalegający w płucach i enzymy trzustkowe, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz, w zależności od potrzeby, antybiotyków. W zaawansowanej niewydolności oddechowej rozważa się też przeszczep płuc.

Podsumowanie

Mukowiscydoza to śmiertelna choroba dziedziczna, w której mutacja białka błonowego powoduje nieprawidłowe wydzielanie chloru. Objawy, takie jak: kaszel z ropną wydzieliną, duszność, obfite stolce, wzdęcia i bóle brzucha, pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Leczenie polega na podawaniu leków rozszerzających oskrzela i rozrzedzających wydzielinę w płucach, podawanie enzymów trzustkowych, a także rehabilitacji oddechowej, tlenoterapii i odpowiedniej diecie.


Bibliografia

Lange J., Marczak H., Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate), Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 15.11.2016, online:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/151740,mukowiscydoza-zwloknienie-torbielowate  [dostęp 7.02.2020]

Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2017/2018, wyd. 9, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 467–470


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password