On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Kwas foliowy – jego rola dla organizmu

Witamina szczególnie polecana kobietom w ciąży, można ją znaleźć w liściach warzyw, drożdżach, jajkach, wątróbce i roślinach strączkowych.

Właściwości i zalecenia suplementacji

Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę podczas wielu procesów biochemicznych. Jego oddziaływanie na nasz organizm rozpoczyna się już w łonie matki. Niestety, znaczenie kwasu foliowego bywa często niedoceniane. Jakie czynniki zwiększają zapotrzebowanie na tę witaminę? Kto musi zadbać o jej suplementację?

Kwas foliowy, zwany inaczej witaminą B9, B11 lub folacyną, to związek zaliczany do folianów. W swojej grupie wyróżnia się najlepszą przyswajalnością i największą stabilnością biologiczną. Witamina B9 zbudowana jest z kwasu p-aminobenzoesowego, kwasu glutaminowego i zasady pterydynowej. W organizmie człowieka syntezowana jest jedynie w niewielkich ilościach – z udziałem mikroflory jelitowej. Źródłem kwasu foliowego mogą być niektóre produkty żywnościowe (głównie jaja, podroby, drożdże, warzywa liściowe i rośliny strączkowe). Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik dla osoby dorosłej wynosi około 400 μg. Warto jednak pamiętać, że zwiększa się ono nawet dwukrotnie w ciąży i podczas karmienia piersią.

Rola w organizmie

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego przebiegu podziałów komórkowych. Szczególne znaczenia ma więc dla tkanek, w których zachodzą one z dużą intensywnością (szpik kostny, tkanki płodu). Foliany, jako składniki koenzymów, uczestniczą też w syntezie kwasów nukleinowych i białek oraz przemianach aminokwasów (zwłaszcza homocysteiny). Biorą także udział w procesach krwiotwórczych i tworzeniu otoczki mielinowej włókien nerwowych. Kwas foliowy silnie oddziałuje ponadto na rozwój płodu – znacząco ogranicza ryzyko wad wrodzonych cewy nerwowej u dziecka. Pełni również istotną funkcję w profilaktyce anemii megaloblastycznej, nowotworów (m.in. raka szyjki macicy), chorób neurodegeneracyjnych i sercowo-naczyniowych.

Wskazania do stosowania

Niedobór kwasu foliowego może wynikać z jego niedostatecznej zawartości w diecie, zaburzeń wchłaniania lub upośledzenia przemian. Nie bez znaczenia jest sam sposób przyjmowania folianów. Ich biodostępność w produktach żywnościowych wynosi tylko około 50-80%. Z kolei syntetyczny kwas foliowy, w postaci suplementów, jest przyswajalny niemal w 100%.

Efektywność działania folianów uzależniona jest od właściwej podaży określonych witamin i biopierwiastków. Główną rolę odgrywają w tym przypadku witaminy B12 i C, a także żelazo i cynk. Wchłanianie kwasu foliowego mogą ograniczyć niektóre leki (m.in. aspiryna, ibuprofen, preparaty na bazie glinu i magnezu, antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe i przeciwgruźlicze). Na jego niedobry szczególnie narażone są też osoby palące, nadużywające alkoholu oraz cierpiące z powodu chorób zapalnych przewodu pokarmowego (np. Leśniowskiego-Crohna) i zaburzeń wchłaniania (np. towarzyszących celiakii). Suplementacja kwasu foliowego jest zalecana kobietom w wieku rozrodczym (zwłaszcza planującym ciążę, ciężarnym i karmiącym), seniorom (wykazującym zmiany w przewodzie pokarmowym), osobom z podwyższonym poziomem homocysteiny oraz alkoholikom w trakcie terapii odwykowej.


Bibliografia

 

Kapka-Skrzypczak L., Niedźwiecka J., Skrzypczak M., Diatczyk J., Wojtyła A., Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2012, t. 18, nr 1, s. 65-69.

Cieślik E., Gębusia A., Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym, Hygeia Public Health 2011, t. 46, nr 4, s. 431–436.

Cieślik E., Kościej A., Kwas foliowy – występowanie i znaczenie, Problemy Higieny i Epidemiologii 2012, t. 93, nr 1, s. 1-7.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password