On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Migdały, orzechy nerkowca i orzechy laskowe - właściwości zdrowotne

Na łamach yango.pl zdążyliśmy już przekazać wiedzę w zakresie właściwości zdrowotnych orzechów włoskich, pistacji i orzeszków ziemnych. Tym razem nadszedł czas na migdały, orzechy nerkowca oraz ... orzechy laskowe!

Migdały

Są nasionami migdałowca. W pojęciu dietetycznym wlicza się je do rodziny orzechów, natomiast w terminologii botanicznej, są to po prostu pestki. Zaleca się spożywać migdały podczas przejścia na dietę z uwagi na szeroką gamę wartości odżywczych i odchudzających (są bardzo sycące). Naukowcy z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii dowiedli tego, że 50 gramowa garstka migdałów na dzień, wyraźnie obniża ciśnienie tętnicze a także poprawia krążenie krwi, a to oznacza, że konsumpcja migdałów może mieć czynny wpływ na hamowanie rozwoju chorób sercowych. Migdały to również bogate źródło takich witamin jak B2 czy E oraz błonnika. Jedzenie migdałów to także doskonała metoda na pozbycie się zgagi oraz mdłości u kobiet w ciąży.

Orzechy nerkowca (nanerczowe)

Są owocami z drzewa nadnerczowego. Owoc kształtem przypomina nerkę, stąd też nazwa nerkowiec. Orzechy nerkowca charakteryzują delikatny i słodki smak oraz rozmaite zdrowotne właściwości. Jednym z dowodów na zdrowotne skutki jedzenia nerkowców są badania dotyczące hamowania rozwoju cukrzycy typu II. Z badań wynika, że ten rodzaj orzecha w walce z cukrzycą jest najbardziej efektywny. Uwrażliwia tkanki w ciele na dostarczaną w pokarmie insulinę. Posiada także właściwości uspokajające, które zawdzięcza wysokiemu stężeniu magnezu a także poprawia pamięć i koncentracje.

Orzechy laskowe

Na bazie orzechów laskowych robione są kremy śniadaniowe ( np. nutella). Niestety, w takiej postaci, nie przekazują nam w pełni swoich zalet zdrowotnych. Dzięki witaminie E, która wlicza się w skład orzecha laskowego, zachodzi wyraźna poprawa kondycji skóry i cery. Deficyt witaminy E może prowadzić do zaburzeń koncentracji, pamięci, oraz może prowadzić do rozdrażnienia. Orzechy laskowe to także źródło witamin z grupy B lecz przede wszystkim witaminy B1 i B6. Witamina B1 jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pokarmowego, zaś witamina B6 ma czynny udział w takich procesach trawienia czy przyswajania białka. Co ciekawe, witamina B6 ma wpływ na łagodzenie bólu związanego z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password