On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Orzechy włoskie, pistacje i orzeszki ziemne - właściwości zdrowotne

Mało kto z nas wie, że niemal każda odmiana orzechów zawiera w sobie liczne składniki poprawiające kondycję naszego zdrowia, urody i mózgu. Prawie każdy typ orzecha zawiera w sobie witaminy z grupy B, C, E, a także substancje mogące spowolnić rozwój nowotworów czy otyłości.

Orzechy włoskie

Uchodzą za największe skupisko substancji o właściwościach zdrowotnych wśród wszystkich odmian. Przeciwutleniacze zawarte w orzechach włoskich mogą spowolnić procesy starzenia się skóry. Kwas elagowy zawarty w tym produkcie chroni nasz układ odpornościowy. W 60% tłuszczu orzecha włoskiego zawarte są też nienasycone kwasy tłuszczowe, które zwalczają cholesterol , redukują ciśnienie krwi w organizmie oraz likwiduj zalążki miażdżycy. Orzech włoski to najbogatsze źródło witamin typu E (witamina młodości) , K i PP a zatem usprawnia krzepliwość krwi oraz warunkuje prawidłowe funkcjonowanie komórek. Naukowcy dowiedli, że regularna konsumpcja orzechów włoskich może spowodować spadek ryzyka zawału nawet do 30% a to ze względu na wysoką ilość antyoksydantów, które sprzyjają dobrej kondycji serca.

Orzeszki ziemne

Przekazują nam 100 % swoich zdrowotnych właściwości tylko wtedy gdy spożywamy je w świeżej postaci. Każde prażenie usuwa z nich znaczący procent pierwiastków wartościowych dla zdrowia. Są to orzechy wysoko kaloryczne natomiast nie idzie to w parze z przybieraniem na wadze (jeśli nie będziemy zjadać ich często, w dużych ilościach) . Zawierają w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo łatwo spalane podczas przemiany materii. Orzeszki jedzone w umiarkowanych ilościach mogą pomóc w spalaniu tłuszczu z uwagi na obecny w nich kwas linolowy który doskonale stymuluje ten proces. Kolejnym atutem jedzenia świeżych orzeszków ziemnych jest znaczący wpływ na poprawę i wzmocnienie włosów i paznokci. Jedynym minusem omawianych orzeszków jest to, że zawierają w sobie silny alergen, na który niektórzy mogą być uczuleni.

Pistacje (orzechy pistacjowe)

Pistacje są największym źródłem potasu z całej rodziny orzechów. Znajdziemy w nich przede wszystkim witaminy z grupy C i B jak również wysoki poziom błonnika i luteiny, które to regulują poziom dobrego i złego cholesterolu w organizmie. Zdaniem naukowców z uniwersytetu Loma Linda z Kaliforni, regularne spożywanie pistacji poprawia funkcje układu sercowo- naczyniowego, kondycję naczyń krwionośnych oraz normalizuje poziom cukru we krwi. Zaleca się spożywanie jednej garści pistacji na dzień aby odczuć ich zdrowotny efekt.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password