On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Węgiel aktywny – właściwości i działanie

Węgiel aktywowany pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, używany jest również w kosmetologii, przy wybielaniu zębów.

Produkcja węgla aktywnego

Węgiel aktywny, zwany także węglem leczniczym, jest produkowany z miazgi drzewnej poddawanej temperaturze ok. 900o C. Następnie aktywuje się go za pomocą pary wodnej, dzięki czemu maksymalnie zwiększa się jego powierzchnia adsorpcyjna, która pozwala mu wiązać inne substancje. To sprawia, że można się nim posłużyć w przypadkach, gdy konieczne jest usunięcie z organizmu toksyn.

W filtrach

Węgla aktywnego używa się w filtrach do wody pitnej. Dzięki temu usuwane są z niej bakterie, toksyny oraz zanieczyszczenia, które mogły dostać się jeszcze przed pobraniem jej ze środowiska. Węgiel nie ma właściwości bakteriobójczych, jednak znacznie obniża zdolność bakterii do namnażania się.

Na biegunkę

Węgiel jest powszechnie znany jako środek na biegunkę. Pojawiające się w jelitach bakterie chorobotwórcze mogą wytwarzać różnego rodzaju toksyny. Powodują one przyspieszenie perystaltyki jelit, co prowadzi do biegunek i znacznego upośledzenia wchłaniania wody w jelitach. Węgiel absorbuje toksyny, dzięki czemu zmniejsza podrażnienie jelit i pozwala na normalne wchłanianie wody. Poza tym ma działanie bakteriostatyczne – ogranicza namnażanie się bakterii.

Na zatrucia

Węgiel świetnie sprawdza się także w przypadku zatruć powodowanych toksynami innego pochodzenia. Można na przykład używać go po płukaniu żołądka u osób, które zażyły niepożądane leki. Potrafi wchłaniać bardzo duże dawki leków, a tym samym zapobiegać ich przenikaniu z układu pokarmowego do układu krwionośnego. Dzięki temu chroni wątrobę przed koniecznością metabolizowania tych substancji.

Na rany

Hipokrates korzystał z węgla aktywnego także przy leczeniu ran, szczególnie takich, które długo nie goiły się same. Węgiel pomagał wchłaniać toksyny produkowane przez zakażające ranę bakterie, co przyspieszało leczenie. Obecnie coraz częściej powraca się do tego zastosowania.

Węgiel, który wybiela

Węgiel aktywny stosowany jest ponadto w kosmetologii – w terapiach mających na celu wybielenie zębów. Pozwala bowiem na zmniejszenie płytki nazębnej w jamie ustnej oraz ilości bakterii w niej bytujących, a przy tym może być pomocny w usuwaniu osadów na zębach.


Bibliografia

Christophersen A. i in., Activated charcoal alone or after gastric lavage: a simulated large paracetamol intoxication, British Journal of Clinical Pharmacology, 2002, vol. 53, s. 312–317, online.

Tobin R. i in., Effects of activated carbon and bacteriostatic filters on microbiological quality of drinking water, Applied and Environmental Microbiology 2018, vol. 84, p. 8, s. 646–651, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password