On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Wpływ grzybów shitake na zawartość cholesterolu we krwi

SHITAKE A CHOLESTEROL

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może być niezwykle groźny dla zdrowia. Odkładając się na wewnętrznych ścianach tętnic w postaci blaszek miażdżycowych, cholesterol stopniowo zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych i zwęża ich światło, co prowadzi do miażdżycy, która w ostateczności może skutkować zawałem serca bądź udarem mózgu. Nie budzi wątpliwości, że utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia układu krwionośnego. W przypadku podwyższonego stężenia tego związku we krwi z pomocne są grzyby shitake.

ZBAWIENNA ERITADENINA

Shitake (twardnik japoński) jest gatunkiem grzyba stosowanym w dalekowschodniej medycynie od setek lat. Jego wpływ na poziom cholesterolu we krwi został potwierdzony już w roku 1966 w badaniach prowadzonych w Japonii. Naukowcy dowiedli, że obecna w Shitake eritadenina wyraźnie obniża stężenie tzw. złego cholesterolu (LDL) we krwi, oddziałując na wątrobę – pobudzony metabolizm tłuszczów skutkuje podwyższeniem zawartości cholesterolu w błonach komórkowych hepatocytów. Ponadto prace prowadzone przez Katedrę Nauk Biologicznych Uniwersytetu Rolniczego i Weterynaryjnego w Obihiro pokazują, że obecność eritadeniny w diecie znacząco zwiększa wydalanie cholesterolu z kałem, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie stężenia LDL we krwi.

Na podstawie prowadzonych od wielu lat badań klinicznych naukowcy jednoznacznie uznali, że uwzględnienie w diecie grzybów shitake może obniżyć poziom cholesterolu we krwi nawet o kilkanaście procent w przeciągu tygodnia. Lekarze i dietetycy twierdzą, że obniżony poziom cholesterolu utrzymuje się nawet po eliminacji twardnika japońskiego z jadłospisu, co wskazuje na jego długotrwałe działanie lecznicze.

SHITAKE W CODZIENNEJ DIECIE

Grzyby shitake spożywane są na całym świecie na wiele sposobów: surowe, gotowane, suszone czy sproszkowane. Podkreślane są ich walory smakowe, które bez wątpienia ułatwią włączenie grzybów do menu.

 


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password