On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Znaczenie probiotyków w sporcie

Wiadomo, że sport to zdrowie, jednak przy ciężkim wysiłku fizycznym mogą pojawić się problemy z utrzymaniem prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego.

Zaburzenia mikroflory bakteryjnej u sportowców

Niejednokrotnie udowodniono korzystny wpływ wysiłku fizycznego na układ sercowo-naczyniowy, kostno-mięśniowy czy nawet nerwowy. Pozwala on również zmniejszyć ryzyko wielu chorób związanych nie tylko z wcześniej wymienionymi układami, ale również raka jelita grubego, kamicy żółciowej czy choroby uchyłkowej. Pomimo pozytywnego wpływu na stan ukrwienia żołądka i jelit, zwiększonej przepuszczalności i lepszego wchłaniania w jelitach aż do 70% sportowców wyczynowych i amatorów skarży się na dolegliwości przewodu pokarmowego. Badania kliniczne sugerują, że długotrwała aktywność fizyczna może prowadzić do zaburzeń mikroflory przewodu pokarmowego i negatywnie oddziaływać na stan bariery jelitowej. Grupy najbardziej narażone to biegacze, kolarze oraz kajakarze.

Czynniki zwiększające objawy

Najczęściej dolegliwości bólowe związane z żołądkiem lub jelitami zgłaszają biegacze długodystansowi m.in. uczestnicy maratonów i triatlonów. Oprócz bólu częstymi objawami są zgaga, nudności i wymioty, których można doświadczyć również w okresie przygotowawczym do zawodów. Do czynników zaostrzających objawy można zaliczyć odwodnienie, stosowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ oraz stosowanie antybiotyków, które prowadzą do zaburzeń flory jelitowej.

Funkcje mikroflory bakteryjnej

 Mikroflora bakteryjna w jelitach jest ważnym składnikiem przewodu pokarmowego człowieka. Są one odpowiedzialne za rozkładanie wielocząsteczkowych składników diety, fermentację substancji niepodlegających trawieniu przez nasz organizm oraz wchłanianiu elektrolitów i mikroelementów. Syntetyzują one niezbędną do układu krzepnięcia witaminę K oraz dzięki konkurencyjnemu zajmowaniu powierzchni nabłonka jelit chronią nas przez zajmowanie przewodu pokarmowego przez inne patogenne bakterie. Badanie na zwierzętach doświadczalnych pozbawionych mikroflory jelitowej skutkowało ich osłabioną funkcją układu odpornościowego oraz zwolnioną motorykę co jest czynnikami ryzyka rozwoju nowotworów.

 Zastosowanie probiotyków

Probiotyki to tabletki z różnymi gatunkami bakterii z rodzaju Lactobacillus, które mają przywrócić fizjologiczną florę bakteryjną w jelitach. Najczęściej używane są one po stosowaniu antybiotykoterapii, która najczęściej działa oprócz na bakterie patogenne również na bakterie z mikroflory. Ostatnie badania wskazują na pozytywny wpływ stosowania probiotyków u sportowców, u których w nieznanym mechanizmie dochodzi do zaburzeń flory bakteryjnej. Suplementacja probiotyków w diecie sportowców może redukować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i potencjalnie dzięki temu polepszać wyniki osiągane w sporcie.

Podsumowanie

Sport ma niewątpliwie dobroczynny wpływ na wiele układów w organizmie człowieka jednak z nie do końca wyjaśnionych przyczyn powoduje zaburzenia mikroflory bakteryjnej co może prowadzić do bólu brzucha, zgagi, nudności i wymiotów. Najnowsze badania sugerują, że używanie probiotyków czyli bakterii z rodzaju Lactobacillus w diecie sportowca pomagają redukować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dzięki czemu mogą poprawiać wyniki osiągane w dyscyplinach sportowych.


Bibliografia

W.Marlicz, Wysiłek fizyczny a mikroflora przewodu pokarmowego – znaczenie probiotyków w diecie sportowców, Forum zaburzeń metabolicznych, Via Medica, 2014, online: https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/40398/27886  [ dostęp: 18.03.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password