On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Korzystny wpływ borówek na wzrok

BORÓWKA - ROŚLINA DLA ZDROWIA OCZU

Borówka czarna jest to roślina rozpowszechniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać zarówno na terenach nizinnych, jak i górskich. Z konsumpcji tego niewielkiego owocu płynie wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu – zawiera on mnóstwo witamin i składników odżywczych. Mowa między innymi o antocyjanach, które są odpowiedzialne między innymi za niebiesko-purpurową barwę owoców.

SEKRET TKWI W ANTOCYJANACH

Antocyjany są naturalnymi barwnikami zaliczanymi do grupy flawonoidów. To właśnie one mają zbawienny wpływ na nasz wzrok – obniżają kruchość naczyń krwionośnych, dzięki czemu nasze oczy są lepiej ukrwione. Dobrze odżywione oko jest chronione przed różnymi schorzeniami, takimi jak chociażby zwyrodnienie siatkówki. Ponadto borówki, pobudzając produkcję rodopsyny – substancji odpowiedzialnej za widzenie o zmroku, poprawiają widzenie w złym oświetleniu. Z tego względu zalecane są osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem, jak również kierowcom podróżującym nocą. Owoce te – zależnie od odmiany, warunków wzrostu i terminu zbioru – zawierają 25 ÷ 497 mg/100 g antocyjanów.

UWAŻAJ Z OBRÓBKĄ CIEPLNĄ

Czy to w jakiej postaci spożywamy borówki ma znaczenie dla naszego organizmu? Oczywiście, że tak. Według przeprowadzonych badań wydłużanie obróbki cieplnej owoców może powodować degradację antocyjanów nawet do 80% początkowej zawartości. Jako przykład można tu podać dżem borówkowy, w którym zawartość antocyjanów zmniejsza się nawet trzy- lub czterokrotnie w porównaniu do owoców świeżych. Zatem jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez borówki, powinniśmy spożywać je świeże lub mrożone. Jeżeli jednak zależy nam na przetworach, podczas obróbki cieplnej warto dodać do owoców sok z cytryny, który obniża degradację antocyjanów. Jest to dobre rozwiązanie poza sezonem, ponieważ wtedy dostępność borówek jest ograniczona. Poza tym warto również pamiętać o tym, aby przetwory wykonywać we własnej kuchni, unikając przy tym tych ze sklepowych półek.


Bibliografia

Tagi: wzrok
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password