On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Arbuz – orzeźwiający i zdrowy owoc

Ze względu na dużą zawartość wody i minerałów ma działanie moczopędne, dlatego jego spożywanie zalecane jest przy chorobach nerek.

Słodki owoc

Arbuz (Citrullus lanatus), nazywany również kawonem, należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z południowej Afryki, gdzie nadal można znaleźć go w stanie dzikim. Ze względu na walory smakowe zyskał dużą popularność jako roślina uprawna. Duża zawartość wody i związków aktywnych może wspomóc profilaktykę i terapię chorób układów: krążenia, moczowego czy pokarmowego.

Cechy

Arbuz jest rośliną jednoroczną, wyróżniającą się długą (4–5 m) płożącą się łodygą i dużymi ciemnozielonymi liśćmi. Owocem jest jagoda, która może mieć różne kształty (np. kulisty, gruszkowaty, eliptyczny), miąższ najczęściej jest czerwony. Jego delikatny i słodki smak doceniono na całym świecie. Arbuz zwykle spożywa się na surowo. Warto przygotować z niego sałatki owocowe i orzeźwiające napoje. Oprócz owocu jadalne są też nasiona, najlepiej po uprażeniu.

Wartość odżywcza i substancje aktywne

Miąższ zawiera aż 85–90% wody. Jest źródłem węglowodanów, witamin, m.in.: B1, B2, B9, PP, C, i minerałów, m.in.: potasu, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, krzemu. Arbuz jest rośliną niskokaloryczną, jego wartość energetyczna wynosi 32 kcal w 100 g. Zawiera karotenoidy, m.in.: luteinę, zeaksantynę, likopen, o właściwościach przeciwutleniających. Szczególną substancją występującą w arbuzie jest cytrulina wpływająca pozytywnie na krążenie i pracę mięśni.

Zastosowanie lecznicze

Ze względu na właściwości moczopędne i zawartość niektórych minerałów jest polecany w chorobach nerek, np.: kamicy, odmiedniczkowego zapalenia nerek, i w infekcji układu moczowego. Można stosować go także do nawadniania organizmu podczas stanów zapalnych wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Arbuz działa tonizująco na serce, obniża ciśnienie i poprawia przepływ krwi. Jego spożywanie jest wskazane w profilaktyce oraz terapii chorób serca i układu krążenia. Dzięki L-cytrulinie arbuz zwiększa wytrzymałość mięśni szkieletowych i wspomaga ich regenerację. Jest więc użyteczny w diecie sportowców.

Nadaje się świetnie do pielęgnacji skóry. Zawarte w nim przeciwutleniacze ograniczają procesy starzenia skóry i wspomagają leczenie stanów zapalnych. Miąższ sprawdzi się w kuracjach przeciwzmarszczkowych i oczyszczających.

Liczne dobroczynne właściwości mają nasiona arbuza. Działają m.in. przeciwbakteryjnie, przeciwpasożytniczo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i hepatoochronnie.


Bibliografia

Karabela M., Napój pustyni, Panacea 2014, nr 3 (48), s. 34.

Majewska M., Arbuz – właściwości odżywcze. Arbuz wzmaga potencję i wspomaga pracę serca, Poradnikzdrowie.pl 17.07.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/arbuz-wlasciwosci-odzywcze-arbuz-wzmaga-potencje-aa-5jPT-AC4t-HRHd.html [dostęp: 08.05.2019].

Erhirhie E.O., Ekene N.E., Medicinal Values on Citrullus lanatus (Watermelon): Pharmacological Review, International Journal of Research in Pharmaceutical and Biomedical Sciences 2013, t. 4, nr 4, s. 1305–1312.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password