Celiakia – kiedy gluten naprawdę szkodzi

Celiaklia ma podłoże genetyczne i może przebiegać w sposób utajony.

Skąd się bierze celiakia?

Celiakia, zwana też chorobą trzewną, jest schorzeniem immunologicznym o podłożu genetycznym, czyli jest dziedziczna. Polega ona na nietolerancji glutenu – białka obecnego w wielu zbożach, w tym w: pszenicy, życie i jęczmieniu. Gdy osoba z celiakią spożywa pokarmy zawierające gluten, następuje nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego powodująca zapalenie jelit. Jeśli zapalenie się przedłuża, a gluten nie jest wykluczony z diety, dochodzi do zanikania kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. To z kolei powoduje ogólne osłabienie organizmu, zahamowanie jego wzrostu i rozwoju.

Objawy celiakii

Celiakia występuje u około 1% populacji ludzkiej. Objawy są dość niespecyficzne i mogą pojawiać już u małych dzieci, jednak choroba może występować także w postaci utajonej – ujawniającej się w późniejszym wieku pod wpływem osłabienia organizmu, np. przez stres, ciążę, zabiegi chirurgiczne.

W klasycznej postaci celiakia objawia się:

  • bólami brzucha,
  • przewlekłymi biegunkami,
  • wzdęciami,
  • bardzo obfitymi cuchnącymi stolcami,
  • zahamowaniem wzrostu i dojrzewania u dzieci,
  • niedokrwistością,
  • osteoporozą.

Nasilenie objawów może być bardzo zmienne. Niektóre osoby wyraźnie reagują nawet na najmniejsze ilości glutenu w diecie, a inne – mogą w niewielkich dawkach go tolerować.

Potwierdzenie diagnozy

Podejrzenie celiakii potwierdza się za pomocą badań serologicznych – sprawdzających występowanie we krwi przeciwciał charakterystycznych dla tej choroby. Można także przeprowadzić badania genetyczne albo badania histopatologiczne wycinka błony śluzowej jelita cienkiego, by potwierdzić zanik kosmków jelitowych.

Jedyne leczenie – dieta bezglutenowa

Jedyną sprawdzoną metodą leczenia celiakii jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. Polega ona na unikaniu zawierających to białko ziaren: pszenicy, żyta i jęczmienia. Niektóre osoby muszą także wykluczyć z diety owies. Planując jadłospis, należy pamiętać, że wiele produktów przetworzonych może także zawierać te ziarna. Celiakii nie da się wyleczyć, dlatego też dieta musi być przestrzegana dożywotnio.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4614-8560-5_2
http://gut.bmj.com/content/early/2014/06/10/gutjnl-2013-306578.full?g=w_gut_open_tab
[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password