On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Grzegorz Masłowski

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 5 skutecznych sposobów!

Zastanawiasz się, jak poprawić pamięć i zwiększyć swoją koncentrację? W obecnych czasach, gdzie multitasking i ciągły pośpiech są na porządku dziennym, łatwo jest stracić ostrość myśli, rozpraszać się i czuć się zagubionym. Co ciekawe, problemy te dotyczą coraz młodszych osób, których umysł nie jest w stanie spamiętać wielu informacji i mają one coraz większe trudności z kojarzeniem faktów. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie specjalistyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak zadbać o swój mózg.

Trudności z pamięcią i koncentracją – przyczyny problemów

Problemy z pamięcią i koncentrację dotykają coraz większą liczbę osób. Do tej pory kojarzyliśmy je z głównie z seniorami, ale obecnie niemal każdy z nas, niezależnie od wieku ma problemy ze skupieniem się, koncentracją, czy zapamiętywaniem nowych informacji. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale z pewnością należą do nich m.in.:

 • stres i zmęczenie - chroniczny stres i zmęczenie mogą osłabiać naszą zdolność do zapamiętywania i koncentracji;
 • zła dieta - nieodpowiednie odżywianie może prowadzić do niedoborów, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu;
 • szybkie tempo życia - często pogoń za karierą i marzeniami zabija umiejętność odpoczynku i relaksu;
 • nadmiar bodźców - związany głównie z nowoczesnymi technologami zalew informacji na różne tematy rozprasza nasz umysł;
 • izolacja społeczna - samotność i unikanie kontaktów społecznych ogranicza nasze umiejętności poznawcze;
 • brak aktywności lub niska aktywność fizyczna - wysiłek fizyczny podnosi ilość tlenu przyswajanego przez organizm co usprawnia pracę mózgu.

Przyczyny problemów z pamięcią a inne zaburzenia

Problemy z pamięcią i koncentracją mogą wynikać z wielu czynników, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, o których już wspomnieliśmy, ale nie tylko. Często problemy z pamięcią mogą być objawem innych zaburzeń, takich jak ADHD, depresja, czy choroby neurodegeneracyjne (demencja, Alzheimer). Jeśli pomimo podejmowania prób poprawy pamięci nie widać efektów, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i ustali przyczynę problemów z koncentracją i zapominaniem.

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Poznaj 5 najlepszych sposobów

Jak poprawić swoją pamięć i koncentrację? Cóż, każdy organizm jest inny, podobnie jak inne mogą być przyczyny ograniczające nasze zdolności poznawcze i umiejętność skupienia się. Jeśli towarzyszą Ci te problemy i chcesz poprawić Twoją pamięć, musisz dobrze poznać przyczyny, które wpływają na Twój organizm. Przeanalizuj swój dotychczasowy styl życia i zastanów się, co możesz zmienić, aby poprawić pracę swojego mózgu. Pomogą Ci w tym przedstawione przez nas poniżej metody.

#1 Aktywność fizyczna wspomaga pamięć!

Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia mózgu. Dlaczego? Regularny ruch:

 • poprawia krążenie krwi: Lepsze krążenie oznacza więcej tlenu i składników odżywczych dostarczanych do mózgu;
 • redukuje stres: Ćwiczenia fizyczne pomagają w redukcji stresu, który jest jednym z głównych wrogów pamięci;
 • stymuluje nowe połączenia nerwowe: Regularny ruch może stymulować tworzenie się nowych połączeń nerwowych, co może prowadzić do poprawy funkcji mózgu.

#2 Regularny trening pamięci

Podobnie jak mięśnie, mózg także potrzebuje treningu. Możesz go trenować m.in. poprzez:

 • gry logiczne i zagadki: Krzyżówki, sudoku, gry logiczne mogą być doskonałym treningiem dla mózgu;
 • naukę języków: Nauka nowego języka to kompleksowe ćwiczenie dla mózgu, które może znacznie poprawić pamięć.

#3 Suplementy na pamięć – uzupełnienie Twojej diety

Dieta bogata w witaminy i minerały ma istotny wpływ na poprawę koncentracji i zapamiętywania. Kluczowe znaczenie mają tu witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-3, ważne dla zdrowia mózgu. Warto zadbać o to, aby pojawiły się w codziennych posiłkach. Nie zawsze jednak udaje się zbilansować dietę tak, aby każdego dnia dostarczyć do organizmu niezbędne makro i mikroelementy, dlatego warto je uzupełniać. Pomogą Ci w tym suplementy na pamięć i koncentrację. Należą do nich:

 • miłorząb japoński (ginkgo biloba) - może poprawiać pamięć;
 • gotu kola - wspiera funkcje poznawcze;
 • ashwaganda - wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego;
 • żeń-szeń - dodaje sił witalnych i usprawnia pracę mózgu.

#4 Techniki relaksacyjne – medytacja

Stres jest jednym z głównych wrogów pamięci, dlatego warto nauczyć się technik relaksacyjnych. W jego łagodzeniu może Ci pomóc:

 • medytacja: regularna praktyka medytacji może zwiększyć zdolność koncentracji i poprawić pamięć;
 • yoga: łączenie ćwiczeń fizycznych z oddechem może mieć zbawienny wpływ na mózg.

#5 Zrównoważony sen i eliminacja stresu

Sen pełni kluczową rolę w procesie zapamiętywania i przetwarzania informacji. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do zaburzeń pamięci i koncentracji. Dlatego dbaj o regularny, wystarczający sen, stwarzając odpowiednie warunki do wypoczynku. Staraj się spać przynajmniej 7-8 godzin na dobę.

Ważną rolę w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu odgrywają także inne metody eliminacji stresu jak choćby głębokie oddychanie, czy muzykoterapia.

Jak poprawić pamięć u dziecka?

Dzieci także potrzebują wsparcia w rozwijaniu pamięci. Jak poprawić pamięć u dziecka?

Zachęcanie do nauki, gry i aktywności fizycznej jest kluczowe dla rozwoju umiejętności poznawczych. Dobre nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednie treningi pamięci mogą być szczególnie pomocne w poprawie pamięci u dzieci. Zaleca się ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami elektronicznymi, aby zachęcać dzieci do aktywności ruchowej i rozwijania swoich pasji.

Początek problemów z pamięcią a Alzheimer

Problemy z pamięcią mogą być wczesnym sygnałem chorób takich jak Alzheimer. Jeśli obserwujesz u siebie lub bliskiej osoby niepokojące symptomy, skonsultuj się z lekarzem, by jak najszybciej poznać przyczyny, które je wywołują. Choć choroby Alzheimera nie można zwalczyć, to można znacznie ograniczyć jej postępy. Na badania w tym kierunku warto zdecydować się nawet w młodym wieku. Dowodem tego jest choćby odkryty w lutym 2023 roku przypadek 19-latka z Chin, u którego zdiagnozowano tę nieuleczalną przypadłość.

Odpowiednia dieta dla mózgu i ciała a zapamiętywanie

Dieta odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak owoce jagodowe, warzywa liściaste, orzechy i tłuste ryby morskie bogate w kwasy omega-3, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Jednak nie tylko one mają pozytywny wpływ na pracę neuronów, które odpowiadają za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgowymi - istotny wpływ ma także odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dla lepszej pracy komórek nerwowych powinniśmy spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Pamiętaj, że mózg w około 80% składa się z wody.

Podsumowanie: problemy z pamięcią i koncentracją – jak im zaradzić?

Zachowanie dobrej pamięci i koncentracji to klucz do sukcesu w codziennym życiu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Istnieje wiele skutecznych sposobów, aby poprawić te umiejętności, takich jak:

 • regularna aktywność fizyczna,
 • trening pamięci,
 • medytacja,
 • odpowiednia dieta,
 • sen
 • oraz eliminacja stresu.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze dla siebie metody poprawy pamięci i koncentracji. W przypadku poważnych problemów z pamięcią zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki i odpowiedniej opieki medycznej. Dbając o nasz umysł, możemy cieszyć się lepszym zdrowiem i jakością życia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password