On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Leukotrieny a zdrowie człowieka

Czym są leukotrieny, na czym polega ich działanie i jak można je hamować?

Czym są leukotrieny?

Leukotrieny to przekaźniki biorące udział w reakcji zapalenia alergicznego, które jest przyczyną m.in. astmy oskrzelowej. Należą do eikozanoidów, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Te biologicznie czynne związki wytwarzane są w organizmie m.in. przez komórki tuczne z kwasu arachidonowego. Kwas ten wchodzi w skład fosfolipidów błon komórkowych.

Wpływ leukotrienów na astmę

Leukotrieny wykazują silne działanie na mięśnie gładkie i błonę śluzową dróg oddechowych. Oddziałując na receptory leukotrienowe, powodują obkurczanie się oskrzeli, co utrudnia przepływ powietrza. Następuje przy tym również wzrost komórek mięśni gładkich w oskrzelach, co prowadzi do ich przerostu. Skurcz mięśni gładkich spowodowany przez leukotrieny trwa znacznie dłużej niż wywołany działaniem histaminy, która również uwalniana jest w trakcie przebiegu reakcji zapalnych. Leukotrieny powodują również zwiększone wydzielanie i nadmierne gromadzenie się śluzu. Badania przeprowadzone w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii CSK WAM w Warszawie wykazały wyższe stężenie leukotrienów w moczu u osób chorujących na atopową astmę oskrzelową po prowokacjach alergenem, aspiryną lub wysiłkiem.

Leki przeciwleukotrienowe

Działanie leków przeciwleukotrienowych polega na blokowaniu wytwarzania i działania leuktotrienów. Hamują one również wyzwalane przez omawiane lipidy niekorzystne zmiany w drogach oskrzelowych osób chorych na astmę. Leki te ze względu na działanie możemy podzielić na kilka grup. Jedną z nich są inhibitory 5-lipooksygenazy, czyli środki blokujące enzym odpowiedzialny za przemianę kwasu arachidonowego do leukotrienów. Inhibitory te stosowane są w leczeniu: astmy oskrzelowej, kataru siennego, łuszczycy, owrzodzenia jelit i artretyzmie.

Naturalne sposoby przeciw leukotrienom

Ze swoich właściwości wspomagających działanie układu oddechowego znany jest kadzidłowiec indyjski, inaczej Boswellia seratta. Dzięki zawartości kwasu AKBA, działającego jak inhibitory 5-lipooksygenazy, pomaga w leczeniu zapalenia zatok, astmy, a także działa ochronnie na układ oddechowy. Kadzidłowiec może być stosowany jako suplement diety, np. w postaci ekstraktu.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password