
Leukotrieny a zdrowie człowieka
Czym są leukotrieny, na czym polega ich działanie i jak można je hamować?
Czym są leukotrieny?
Leukotrieny to przekaźniki biorące udział w reakcji zapalenia alergicznego, które jest przyczyną m.in. astmy oskrzelowej. Należą do eikozanoidów, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Te biologicznie czynne związki wytwarzane są w organizmie m.in. przez komórki tuczne z kwasu arachidonowego. Kwas ten wchodzi w skład fosfolipidów błon komórkowych.
Wpływ leukotrienów na astmę
Leukotrieny wykazują silne działanie na mięśnie gładkie i błonę śluzową dróg oddechowych. Oddziałując na receptory leukotrienowe, powodują obkurczanie się oskrzeli, co utrudnia przepływ powietrza. Następuje przy tym również wzrost komórek mięśni gładkich w oskrzelach, co prowadzi do ich przerostu. Skurcz mięśni gładkich spowodowany przez leukotrieny trwa znacznie dłużej niż wywołany działaniem histaminy, która również uwalniana jest w trakcie przebiegu reakcji zapalnych. Leukotrieny powodują również zwiększone wydzielanie i nadmierne gromadzenie się śluzu. Badania przeprowadzone w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii CSK WAM w Warszawie wykazały wyższe stężenie leukotrienów w moczu u osób chorujących na atopową astmę oskrzelową po prowokacjach alergenem, aspiryną lub wysiłkiem.
Leki przeciwleukotrienowe
Działanie leków przeciwleukotrienowych polega na blokowaniu wytwarzania i działania leuktotrienów. Hamują one również wyzwalane przez omawiane lipidy niekorzystne zmiany w drogach oskrzelowych osób chorych na astmę. Leki te ze względu na działanie możemy podzielić na kilka grup. Jedną z nich są inhibitory 5-lipooksygenazy, czyli środki blokujące enzym odpowiedzialny za przemianę kwasu arachidonowego do leukotrienów. Inhibitory te stosowane są w leczeniu: astmy oskrzelowej, kataru siennego, łuszczycy, owrzodzenia jelit i artretyzmie.
Naturalne sposoby przeciw leukotrienom
Ze swoich właściwości wspomagających działanie układu oddechowego znany jest kadzidłowiec indyjski, inaczej Boswellia seratta. Dzięki zawartości kwasu AKBA, działającego jak inhibitory 5-lipooksygenazy, pomaga w leczeniu zapalenia zatok, astmy, a także działa ochronnie na układ oddechowy. Kadzidłowiec może być stosowany jako suplement diety, np. w postaci ekstraktu.
Bibliografia
W tej samej kategorii