
Poważne zagrożenie dla wątroby
Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, jednak gdy długo utrzymuje się w niej proces zapalny, może dojść do jej zwłóknienia - marskości.
Marskość wątroby – przyczyny i konsekwencje
Wątroba sprawuje wiele funkcji, m.in.: syntetyzuje oraz rozkłada niektóre substancje, np. toksyny, wydziela żółć do dwunastnicy, a także magazynuje witaminy i żelazo. Bierze udział w regulowaniu całego metabolizmu.
Dlatego też każda z komórek wątroby musi mieć dostęp do naczyń krwionośnych, ponieważ w każdej chwili zachodzą w niej procesy metaboliczne, do których potrzebne są jej substancje odżywcze i tlen z krwi, a jednocześnie musi ona usuwać zbędne produkty przemiany materii.
Czym jest marskość
Jeśli w wątrobie długo utrzymuje się proces zapalny, może dojść do jej zwłóknienia, co uniemożliwia przedostawanie się substancji między naczyniami krwionośnymi a komórkami wątroby. Przez to praca wątroby zostaje zaburzona, co ma wpływ na cały organizm. Poza tym miejscowo może dochodzić do obumierania komórek albo do inicjowania w nich procesów nowotworowych.
Marskość może rozwijać się powoli, przez co w pierwszych latach może nie dawać żadnych objawów, z czasem jednak zaczynają się pojawiać niespecyficzne objawy, takie jak zmęczenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu. Dopiero w naprawdę zaawansowanym procesie chorobowym dochodzi do żółtaczki.
Przyczyny
Jedną z najczęstszych przyczyn marskości wątroby jest regularne i nadmierne picie alkoholu. Według szacunkowych danych, nawet 80% wszystkich przypadków marskości jest marskością alkoholową; znacznie częściej pojawia się u kobiet nadużywających alkoholu niż u mężczyzn. Podatność na rozwój marskości wątroby w wyniku picia alkoholu jest uwarunkowana genetycznie.
Choroba powstaje również w wyniku:
• wirusowego zapalenia wątroby,
• znacznej otyłości,
• przewlekłej choroby dróg żółciowych powodującej zastój żółci w wątrobie,
• chorób autoimmunologicznych,
• długotrwałego przyjmowania niektórych leków.
Leczenie
Ze względu na długotrwały rozwój marskości wątroby leczenie jej zależy od stadium, w którym została ona rozpoznana. Zwłóknień nie da się cofnąć, ale można zapobiec powstawaniu nowych. Konieczne jest ustalenie pierwotnej przyczyny marskości i wykluczenie czynników ją powodujących. W leczeniu stosuje się sylimarynę, która znajduje się także w ostropeście plamistym. Sylimaryna działa żółciotwórczo i żółciopędnie, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Zaleca się zmianę diety na wątrobową – oszczędzającą wątrobę. W diecie tej przede wszystkim należy ograniczyć spożycie tłuszczów oraz wykluczyć z diety alkohol.
[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]
Alazawi W. i in., Systematic review: outcome of compensated cirrohsis due to chronić hepatitis C infection, Alimentary Pharmacology and Therapeutics 2010, vol. 32, p. 3, s. 344–355, online.
Boonstra K. i in., Epidemiology of primary sclerosing cholangitis and primary biliary cirrhosis: a systematic review, Journal of Hepatology 2012, vol. 56, s. 1181–1188, online.
Liang Y. i in., Primary biliary cirrhosis and cancer risk: a systematic review and meta-analysis, Hepatology, 2012, vol. 56, s. 1409–1417, online.
Rehm J. i in., Alcohol as a risk factor for liver cirrhosis: A systematic review and meta-analysis, Drug and Alcohol Review 2010, vol. 29, p. 4, s. 437–445, online.
Szymczak A. i in., Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego, Nowiny Lekarskie 2009, t. 78, nr 3–4, s. 222–227, online.
[/su_spoiler]
[/su_accordion]
W tej samej kategorii