Poważne zagrożenie dla wątroby

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, jednak gdy długo utrzymuje się w niej proces zapalny, może dojść do jej zwłóknienia - marskości.

Marskość wątroby – przyczyny i konsekwencje

Wątroba sprawuje wiele funkcji, m.in.: syntetyzuje oraz rozkłada niektóre substancje, np. toksyny, wydziela żółć do dwunastnicy, a także magazynuje witaminy i żelazo. Bierze udział w regulowaniu całego metabolizmu.

Dlatego też każda z komórek wątroby musi mieć dostęp do naczyń krwionośnych, ponieważ w każdej chwili zachodzą w niej procesy metaboliczne, do których potrzebne są jej substancje odżywcze i tlen z krwi, a jednocześnie musi ona usuwać zbędne produkty przemiany materii.

Czym jest marskość

Jeśli w wątrobie długo utrzymuje się proces zapalny, może dojść do jej zwłóknienia, co uniemożliwia przedostawanie się substancji między naczyniami krwionośnymi a komórkami wątroby. Przez to praca wątroby zostaje zaburzona, co ma wpływ na cały organizm. Poza tym miejscowo może dochodzić do obumierania komórek albo do inicjowania w nich procesów nowotworowych.

Marskość może rozwijać się powoli, przez co w pierwszych latach może nie dawać żadnych objawów, z czasem jednak zaczynają się pojawiać niespecyficzne objawy, takie jak zmęczenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu. Dopiero w naprawdę zaawansowanym procesie chorobowym dochodzi do żółtaczki.

Przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn marskości wątroby jest regularne i nadmierne picie alkoholu. Według szacunkowych danych, nawet 80% wszystkich przypadków marskości jest marskością alkoholową; znacznie częściej pojawia się u kobiet nadużywających alkoholu niż u mężczyzn. Podatność na rozwój marskości wątroby w wyniku picia alkoholu jest uwarunkowana genetycznie.

Choroba powstaje również w wyniku:
• wirusowego zapalenia wątroby,
• znacznej otyłości,
• przewlekłej choroby dróg żółciowych powodującej zastój żółci w wątrobie,
• chorób autoimmunologicznych,
• długotrwałego przyjmowania niektórych leków.

Leczenie

Ze względu na długotrwały rozwój marskości wątroby leczenie jej zależy od stadium, w którym została ona rozpoznana. Zwłóknień nie da się cofnąć, ale można zapobiec powstawaniu nowych. Konieczne jest ustalenie pierwotnej przyczyny marskości i wykluczenie czynników ją powodujących. W leczeniu stosuje się sylimarynę, która znajduje się także w ostropeście plamistym. Sylimaryna działa żółciotwórczo i żółciopędnie, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Zaleca się zmianę diety na wątrobową – oszczędzającą wątrobę. W diecie tej przede wszystkim należy ograniczyć spożycie tłuszczów oraz wykluczyć z diety alkohol.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Alazawi W. i in., Systematic review: outcome of compensated cirrohsis due to chronić hepatitis C infection, Alimentary Pharmacology and Therapeutics 2010, vol. 32, p. 3, s. 344–355, online.
Boonstra K. i in., Epidemiology of primary sclerosing cholangitis and primary biliary cirrhosis: a systematic review, Journal of Hepatology 2012, vol. 56, s. 1181–1188, online.
Liang Y. i in., Primary biliary cirrhosis and cancer risk: a systematic review and meta-analysis, Hepatology, 2012, vol. 56, s. 1409–1417, online.
Rehm J. i in., Alcohol as a risk factor for liver cirrhosis: A systematic review and meta-analysis, Drug and Alcohol Review 2010, vol. 29, p. 4, s. 437–445, online.
Szymczak A. i in., Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego, Nowiny Lekarskie 2009, t. 78, nr 3–4, s. 222–227, online.

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password