
Czym jest i jaką ma genezę?
Zapalenie dróg żółciowych to stan spowodowany ich niedrożnością, np. z powodu kamieni żółciowych, lub obecnością bakterii, które dostają się do organizmu poprzez układ krwionośny lub jelita. Zapalenie jest w pełni wyleczalne, ale brak odpowiedniej i bezzwłocznej terapii może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Objawy zapalenia dróg żółciowych
Typowe objawy zapalenia dróg żółciowych to: bóle brzucha, podwyższona temperatura, znaczny spadek ciśnienia krwi, żółtaczka. Schorzenie to można stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych, alarmujące będą: odniesiony poziom bilirubiny, fosfatazy zasadowej (ALP) oraz leukocytoza. Nieinwazyjnymi metodami pomocnymi w diagnozie, są tomografia komputerowa – zwyczajna oraz spiralna – sonografia oraz rezonans magnetyczny.
Leczenie stanu zapalnego dróg żółciowych
Istnieje wiele metod leczenia zapalenia dróg żółciowych. Zawsze należy dopasować je do indywidualnych objawów i stanu pacjenta. W większości przypadków terapię zaczyna się od mniej inwazyjnych metod: podawania środków przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Jeżeli te działania nie przynoszą oczekiwanego efektu, stosuje się drenaż, endoskopię lub – w ostateczności – operację.
Profilaktyka
Niestety nie ma remedium, które może być skutecznie stosowane w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji można zmniejszać, dbając o odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną – wystarczą nawet długie spacery. Ważne jest także niebagatelizowanie niepokojących objawów. Do diety warto włączyć produkty o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, które będą ograniczać powstawanie uszkodzeń w drogach żółciowych, np.: imbir, cynamon, kurkumę czy czosnek.