On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Papryka – królowa kuchni w wielu odmianach

Istnieje wiele jej gatunków o licznych odmianach charakteryzujących się różnym stopniem ostrości, kolorem i smakiem.

Papryka (łac. Capsicum annuum) jest warzywem jadalnym pochodzącym z Ameryki Południowej i Środkowej. Jadalne są owoce zwane strąkami. W Europie zagościła na stałe pod koniec XV wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba, który po odkryciu Ameryki znalazł paprykę w okolicach Peru. Początkowo uprawiana była głównie na Węgrzech i w Hiszpanii, te kraje do dziś są potentatami w uprawie tego warzywa. Nieco później stało się ono popularne również w innych krajach, zwłaszcza tych leżących w basenie Morza Śródziemnego, ale też w Bułgarii, Rumunii, w Czechach, na Słowacji i w Polsce.

Mnogość barw i smaków

Istnieje wiele rodzajów papryki. Wyodrębniono pięć podstawowych gatunków:
• annuum (roczne),
• baccatum (jagodowe),
• chinense (pochodzące z Chin),
• frutescens (owocowe),
• pubescens (omszone).

Gatunki te występują w licznych odmianach charakteryzujących się różnym stopniem ostrości, kolorem (papryka może być czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa, brązowa lub fioletowa) i smakiem.

Dzielimy je na:
• papryki ostre (chili), wśród których najpopularniejsze odmiany to: anaheim, cascabel, cayenne, chilaca, chiltepin, datil, de Arbol, fresno, habanero, jalapeño, mirasol, peperoncini, rocoto, santa fe grande, scotch bonnet, serano, tabasco;
• papryki słodkie – ich podstawowe odmiany to: bell, banana, cherry, cubanelle, pimento, poblano, tomato.

Za ostry smak papryki odpowiada kapsaicyna – alkaloid, który oprócz tego, że nadaje papryce piekący smak, ma właściwości prozdrowotne: chroni przed rozwojem nowotworów, reguluje poziom glukozy we krwi oraz normuje wydzielanie insuliny, zapobiegając tym samym cukrzycy, hamuje procesy neurodegeneracyjne, co jest istotne w profilaktyce choroby Alzheimera, zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, działa przeciwbakteryjnie oraz nasila termogenezę i przyspiesza metabolizm, co może być pomocne przy odchudzaniu. Z tych powodów kapsaicynę ekstrahuje się z ostrych odmian papryki i stosuje jako składnik suplementów diety wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej.

Wartość odżywcza

Papryka zawiera:
1) białko;
2) tłuszcze;
3) węglowodany;
4) błonnik;
5) witaminy: E, C (w ważącej 200 g papryce jest jej aż 228 mg), prowitaminę A (β-karoten) oraz witaminy z grupy B;
6) biopierwiastki: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk);
7) związki aktywne biologicznie, będące silnymi antyoksydantami:
• polifenole: luteolina, flawonoidy, kwasy fenolowe, rutyna, antocyjany),
• karotenoidy: β-karoten, kapsantyna, kapsorubina, likopen, luteina.

Substancje te decydują o licznych właściwościach prozdrowotnych papryki. Związki przeciwutleniające unieszkodliwiają nadmiar wolnych rodników krążących w organizmie, spowalniając procesy starzenia się oraz zapobiegając powstawaniu groźnych stanów zapalnych, będących wynikiem stresu oksydacyjnego. Ma to duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej serca, zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu, astmy oskrzelowej, alergii, kamicy nerkowej, próchnicy zębów, wrzodów żołądka i dwunastnicy, osteoporozy, nowotworów, a także dolegliwości psychicznych: nerwicy, depresji, nadpobudliwości, przewlekłego stresu i ciągłego niepokoju.

Antyoksydanty wspomagają układ odpornościowy, zwiększają wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za detoksykację organizmu oraz działają przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Na szczególną uwagę zasługuje należący do karotenoidów likopen pełniący istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Obniża on poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz ataków i zawałów serca. Składnik ten chroni też przed nowotworami, zwłaszcza: prostaty, płuc, żołądka i szyjki macicy.

Moc kulinarnych możliwości

Paprykę można jeść na wiele sposobów: na surowo ‒ jako składnik surówek, sałatek, past do chleba czy samodzielna przekąska lub dodatek do kanapek; gotowaną, duszoną, pieczoną i grillowaną. Idealnie komponuje się z wszelkiego rodzaju sosami i zapiekankami. Może być nadziewana farszami albo stanowić składnik zup. Nadaje się praktycznie do wszystkich dań: mięsnych, rybnych, warzywnych, z makaronem, ryżem czy ziemniakami. Wysuszona i sproszkowana jest jedną z najpopularniejszych przypraw, dlatego produkowana jest na dużą skalę na całym świecie.


Bibliografia

Stanclik S., Papryka czerwona – właściwości, Dietetycy.org.pl 15.12.2014,

online: https://dietetycy.org.pl/papryka-czerwona/ [dostęp 5.06.2018]

Jakimiuk A., Majewska M., Zawadzka R., Papryka słodka i ostra. Właściwości lecznicze i wartości odżywcze w papryce, PoradnikZdrowie.pl,

online: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/papryka-slodka-i-ostra-wlasciwosci-lecznicze-i-wartosci-odzywcze-w-pap_34577.html [ dostęp 5.06.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password