
Wpływ kordycepsu na układ oddechowy
Pomaga dbać o kondycję płuc i zapobiegać ich chorobom.
Po co oddychać – wymiana gazowa w płucach
Efektywna wymiana gazowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Proces oddychania zewnętrznego następuje w płucach: do krwi trafiają „świeże” cząsteczki tlenu, odbierany jest z niej zaś dwutlenek węgla – metabolit procesu oddychania wewnętrznego. Prawidłowa drożność dróg oddechowych umożliwia napływ wystarczającej ilości powietrza do płuc, co przekłada się na wydajne natlenienie organizmu niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Z powodu wzrastającego zanieczyszczenia środowiska, szybkiego trybu życia i stresu coraz bardziej powszechne są choroby związane z nieprawidłową czynnością układu oddechowego. Jednym z naturalnych produktów pomagających zadbać o dobrą kondycję płuc i dróg oddechowych jest kordyceps, zwany także maczużnikiem chińskim.
Kordyceps przeciw włóknieniu płuc
Wymiana gazowa i produkcja surfaktantu odbywają się w pęcherzykach płucnych – są one najważniejszą częścią płuc, a ich łączna powierzchnia może liczyć nawet do 90 mkw. Włóknienie płuc jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego pęcherzyków, a następnie do ich włóknienia. Badania wykazały, że substancje zawarte w maczużniku chińskim łagodzą przebieg choroby, hamując rozprzestrzenianie się włóknienia. Co więcej, kordyceps może być z powodzeniem stosowany w profilaktyce włóknienia płuc, gdyż obniża stężenie wolnych rodników oraz cytokin, nie dopuszczając do rozwoju stanu zapalnego w obrębie pęcherzyków płucnych.
Przy astmie udrożni drogi oddechowe
W tradycyjnej medycynie dalekowschodniej kordyceps często stosowany jest jako środek na problemy z oddychaniem. Pojawiający się w przebiegu astmy stan zapalny oskrzeli powoduje zmniejszenie ich światła, uniemożliwiając poprawny przepływ gazów, a co za tym idzie – ogranicza także natlenienie organizmu. Najnowsze badania przeprowadzone przez chińskich naukowców dowodzą, że wskutek kuracji kordycepsem pacjenci astmatyczni wykazują znacznie niższe stężenie markerów stanu zapalnego, co jest jednoznaczne z wycofaniem objawów choroby. Dzięki poprawie czynności oskrzeli wymiana gazowa zachodzi efektywniej, co skutkuje lepszym utlenowaniem tkanek. Z uwagi na swoje silnie przeciwzapalne właściwości maczużnik chiński polecany jest jako wsparcie konwencjonalnego leczenia astmy.
Bibliografia
W tej samej kategorii