On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Wpływ kordycepsu na układ oddechowy

Pomaga dbać o kondycję płuc i zapobiegać ich chorobom.

Po co oddychać – wymiana gazowa w płucach

Efektywna wymiana gazowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Proces oddychania zewnętrznego następuje w płucach: do krwi trafiają „świeże” cząsteczki tlenu, odbierany jest z niej zaś dwutlenek węgla – metabolit procesu oddychania wewnętrznego. Prawidłowa drożność dróg oddechowych umożliwia napływ wystarczającej ilości powietrza do płuc, co przekłada się na wydajne natlenienie organizmu niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Z powodu wzrastającego zanieczyszczenia środowiska, szybkiego trybu życia i stresu coraz bardziej powszechne są choroby związane z nieprawidłową czynnością układu oddechowego. Jednym z naturalnych produktów pomagających zadbać o dobrą kondycję płuc i dróg oddechowych jest kordyceps, zwany także maczużnikiem chińskim.

Kordyceps przeciw włóknieniu płuc

Wymiana gazowa i produkcja surfaktantu odbywają się w pęcherzykach płucnych – są one najważniejszą częścią płuc, a ich łączna powierzchnia może liczyć nawet do 90 mkw. Włóknienie płuc jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego pęcherzyków, a następnie do ich włóknienia. Badania wykazały, że substancje zawarte w maczużniku chińskim łagodzą przebieg choroby, hamując rozprzestrzenianie się włóknienia. Co więcej, kordyceps może być z powodzeniem stosowany w profilaktyce włóknienia płuc, gdyż obniża stężenie wolnych rodników oraz cytokin, nie dopuszczając do rozwoju stanu zapalnego w obrębie pęcherzyków płucnych.

Przy astmie udrożni drogi oddechowe

W tradycyjnej medycynie dalekowschodniej kordyceps często stosowany jest jako środek na problemy z oddychaniem. Pojawiający się w przebiegu astmy stan zapalny oskrzeli powoduje zmniejszenie ich światła, uniemożliwiając poprawny przepływ gazów, a co za tym idzie – ogranicza także natlenienie organizmu. Najnowsze badania przeprowadzone przez chińskich naukowców dowodzą, że wskutek kuracji kordycepsem pacjenci astmatyczni wykazują znacznie niższe stężenie markerów stanu zapalnego, co jest jednoznaczne z wycofaniem objawów choroby. Dzięki poprawie czynności oskrzeli wymiana gazowa zachodzi efektywniej, co skutkuje lepszym utlenowaniem tkanek. Z uwagi na swoje silnie przeciwzapalne właściwości maczużnik chiński polecany jest jako wsparcie konwencjonalnego leczenia astmy.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password