Właściwości i zastosowanie
Magnolie to popularne drzewa i krzewy ozdobne wyróżniające się efektownymi kwiatami. W stanie naturalnym rośliny te występują głównie na terenie Azji Wschodniej, Ameryki Północnej i Południowej. W tradycyjnej medycynie chińskiej, koreańskiej i japońskiej szeroko stosowana jest kora magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis cortex). Znajdujące się w niej związki budzą coraz większe zainteresowanie naukowców.
Źródło dobroczynnych substancji
Do rodzaju magnolia zalicza się około 250 gatunków. Spośród nich największe znaczenie medyczne ma magnolia lekarska (Magnolia officinalis) rosnąca w Chinach. Podstawowym surowcem leczniczym jest kora tej rośliny, zbiór od kwietnia do czerwca.
Kora magnolii zawiera ponad 250 różnych związków. Głównymi substancjami aktywnymi są polifenole, pochodne ligandu – honokiol i magnolol. Związki te wykazują właściwości: przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, wątroboochronne, neuroochronne, przeciwzakrzepowe. Działają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając wydzielanie kwasu gamma-aminomasłowego w synapsach. Wykazują aktywność przeciwlękową i przeciwdepresyjną. Ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu.
Do innych substancji bioaktywnych ekstraktu z kory magnolii należą alkaloidy, m.in. magnokuraryna, magnofloryna.
Lecznicze właściwości
Substancje zawarte w korze magnolii działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Wyciąg z kory łagodzi więc dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, nadmierne skurcze, wzdęcia, bóle).
Honokiol i magnolol są użyteczne w terapii cukrzycy. Powodują zmniejszenie poziomu glukozy we krwi na czczo i stymulują wychwyt glukozy przez adipocyty. Regulują gospodarkę węglowodanową i tłuszczową.
Uspokajające działanie kory magnolii wykorzystywane jest w terapii depresji, bezsenności, nerwicy lękowej, nerwicy wegetatywnej i zaburzeń nastroju związanych z menopauzą. Ze względu na działanie neuroochronne magnolia znajduje również zastosowanie w profilaktyce demencji czy choroby Alzheimera.
Ekstrakt z kory magnolii polecany jest jako środek przeciwastmatyczny. Hamuje reakcje alergiczne typu IV, rozluźnia mięśnie, rozkurcza oskrzela, łagodzi duszności.
Magnolia może wspomóc profilaktykę nowotworów i miażdżycy oraz higienę jamy ustnej. Warto stosować ją przy przeziębieniach i bólach różnego pochodzenia (nerwów, mięśni, głowy). Kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z kory magnolii opóźniają procesy starzenia się skóry, łagodzą podrażnienia i redukują wypryski. Nadają się do pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej i trądzikowej.
Przeciwwskazania
Kory magnolii nie powinny stosować ciężarne ani karmiące, ani dzieci. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby ze skłonnością do krwawień. Ekstrakt może wchodzić w interakcje z lekami uspokajającymi, nasilając ich działanie.